banner23

banner26

banner24

banner25

Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko’dan çarpıcı itiraf

Belarus'un büyük protestolara sebep olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra, Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ilk röportajını verdi. Ne olursa olsun görevi bırakmayacağını belirten Lukaşenko, görevi bırakması halinde kendisinin yanı sıra destekçilerinin de tehdit altında olacağını söyledi.

GÜNDEM 09.09.2020, 11:12
Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko’dan çarpıcı itiraf
banner34

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko Salı günü Rus basınına yaptığı açıklamada, 26 yıllık görev süresinin aşırı olabileceğini, ancak iktidarına karşı yapılan protestolara rağmen görevini bırakmayacağını belirtti.

Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko, 9 Ağustos’taki seçimlerden bu yana ilk röportajını Rus devlet medyasından dört gazeteciye verdi.

1994’ten beri iktidarda olan Lukaşenko yaptığı açıklamada, ‘‘Evet, belki iktidarda biraz fazla kaldım, ancak şu an için ülkeyi sadece ben koruyabilirim’’ dedi.

Belaruslu lider, gösteriler nedeniyle görevini bırakmayacağını belirterek, görevini bırakması halinde destekçilerinin saldırıya uğrayacağını savundu.

Lukaşenko’nun itirafı, altıncı cumhurbaşkanlığı dönemini veren tartışmalı seçim zaferini protesto etmek adına sokaklara dökülen göstericiler için protesto çığlığı oldu.

20°
açık