banner23

banner26

banner24

Belarus nükleer tesis hakkındaki tüm itirazları kulak ardı etti

Belarus, güvenlik endişeleri sebebiyle yapılan şiddetli itirazlara rağmen ilk nükleer tesisini faaliyete geçirdi.

GÜNDEM 04.11.2020, 13:39
Belarus nükleer tesis hakkındaki tüm itirazları kulak ardı etti
banner34

Rus devlet firması tarafından inşa edilen nükleer tesis, Litvanya ve Letonya'nın itirazlarına rağmen Belarus'ta faaliyete geçti.

Belarus Enerji Bakanlığı tarafından 3 Kasım’da yapılan açıklamada Belarus’un Hrodna bölgesinde bulunan Astravets kasabası yakınlarına ülkenin birleşik enerji şebekesine bağlandığı açıklandı.

Radio Free Europe'nin haberine göre, Litvanya’nın başkenti Vilnius’a 50 km uzaklıkta bulunan nükleer santral, Rus devlet firması Rosatom tarafından inşa edildi. Nükleer santral 10 milyar dolarlık kredi ile Moskova tarafından finanse edildi.

Litvanya ve Letonya tesisin faaliyete geçmesine karşı çıktı

AB üyeleri Litvanya ve Letonya, güvenlik sorunlarını gerekçe göstererek 11 milyar dolarlık projeye karşı çıktı. Tesisi inşa eden Rus devlet firması Rosatom ise nükleer tesisin Uluslararası Atom Enerji Ajansı’nın tüm güvenlik standartlarına uygun olarak inşa edildiğini belirterek şikayetleri reddetti.

Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius, Belarus’un 'çözülmemiş güvenlik sorunlarına' rağmen tesisi faaliyete geçirdiğini söyledi. Linkevicius Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Uluslararası toplum olarak AB, bu tür alaycı cehaletlere kayıtsız kalamaz." ifadelerini kullandı.

24°
açık