banner23

banner26

banner24

Belarus, Rusya'nın nükleer silahlarına ev sahipliği yapabilir

Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko, verdiği bir röportajda ABD'den gelebilecek olası bir atom bombası saldırısı durumunda Rusya'nın nükleer silahlarına ev sahipliği yapabileceklerini açıkladı.

GÜNDEM 02.12.2021, 11:21
Belarus, Rusya'nın nükleer silahlarına ev sahipliği yapabilir
banner34

Rusya ve NATO arasındaki gerilim sürerken Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko yeni bir açıklama yaptı.

Newsweek sitesinde yer alan habere göre Lukaşenko, Rusya'nın nükleer silahlarına ev sahipliği yapabileceklerini söyledi.

Lukaşenko verdiği bir röportajda, ABD'nin atom bombalarının NATO üzerinden Doğu Avrupa'ya olası bir hareketi üzerine sorulan soruya, "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e, nükleer silahları Belarus'a iade etmesini teklif ederdim." şeklinde yanıt verdi. Lukaşenko ne tür nükleer silahları kastettiğine ilişkin bir detaylandırma yapmadı.

Röportaj sırasında Lukaşenko, Kırım'dan ilk kez "bir Rus varlığı" olarak söz etti. Ayrıca Putin'in daveti üzerine bölgeyi ziyaret etme planının olduğunu da aktardı.

Nükleer silah depolama tartışmaları, Rusya ve NATO arasındaki gerilimin son günlerde artmasıyla gündeme geldi. Ayrıca devletlerin yaptığı hipersonik silah denemeleri de gerilimi artırmak için sebep olmaya devam ediyor. 

28°
parçalı az bulutlu