banner23

banner24

Belarus ve Rusya S-400 müzakerelerine başladı

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Rusya ile S-400 hava savunma sistemlerinin alımına ilişkin müzakerelere başlandığını söyledi.

GÜNDEM 12.08.2021, 16:30
Belarus ve Rusya S-400 müzakerelerine başladı
banner46

Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko, ödemenin Rusya’nın nükleer santral inşaatı için sağladığı bir krediden kalan parayla yapılmasını istediğini açıkladı.

Janes’in haberine göre Lukaşenko, S-400 hava savunma sisteminin Belarus için son derece kritik bir öneme sahip olduğunu belirtti ve bu sistemlerin alınması hususunda oldukça kararlı olduğunu vurguladı.

Ancak Cumhurbaşkanı şu anda Belarus’un S-400 hava savunma sistemi alacak bir ekonomik gücünün olmadığını da sözlerine ekledi. Bu nedenden ötürü makul bir fiyata, uygun şartlarda bir kredi verilmesi için Rusya Federasyonu ile görüşmelerin sürdüğünü ifade etti.

Lukaşenko, bahsi geçen nükleer enerji santralinin inşası için verilen krediden 300 milyon ila 500 milyon ABD doları arasında bir miktarın artacağını kaydetti. Bahsi geçen miktarın ise S-400 sistemleri de dahil olmak üzere askeri-teknik teçhizatın satın alınması için kullanılmasının planlandığını belirtti.

banner34
17°
az bulutlu