banner23

banner24

Belarus ve Rusya savaş uçaklarından ortak devriye

Rus ve Belarus savaş uçakları, ülkelerin sınırları boyunca bir devriye daha gerçekleştirdi.

GÜNDEM 08.12.2021, 13:53
Belarus ve Rusya savaş uçaklarından ortak devriye

Belarus ve Rusya Federasyonu'nun, sınırları boyunca savaş uçaklarıyla yeni bir devriye gerçekleştirdikleri aktarıldı.

Belarus Savunma Bakanlığı'nın Telegram üzerinden yaptığı açıklamada, "Belarus Cumhuriyeti devlet sınırı boyunca hava sahasında ortak devriye görevi devam ediyor. Bugün Belarus ve Rus havacılar, yüksek beceri ve verilen görevleri ortaklaşa yerine getirme yeteneklerini bir kez daha gösterdiler." ifadeleri kullanıldı.

Daha önce ili ülke arasında, devlet sınırlarında ortak devriyelerin oluşturulmasına karar verildiği bildirilmişti.  Kararın "Belarus Cumhuriyeti devlet sınırına yakın çeşitli havacılık türlerinin uçuş sıklığının artması ve hava sahasında devlet sınırının ihlallerinin önlenmesi amacıyla" verildiği açıklanmıştı. 

Rusya gibi Belarus da, komşu AB ülkelerindeki askeri faaliyetlerde yaşanan artıştan rahatsız. Belarus, Polonya'nın yaşanan göçmen krizine yönelik aldığı önlemleri bir tehdit olarak addediyor. Bu doğrultuda Belarus Savunma Bakanlığı, Polonya'nın Belarus sınırında 23 bin asker; tank, hava savunma sistemi ve diğer ağır silahları nakletmesi kararının göç krizinin ötesinde bir amacı barındırdığını değerlendiriyor. 

banner34