banner23

banner24

Biden'ın kazanması İran’ın petrol ihracatını artırabilir

Uluslararası Enerji Forumu'na göre eğer Joe Biden gelecek ABD başkanlık seçimlerini kazanırsa, İran günde 2 milyon varil petrol ihracatı yapabilir.

GÜNDEM 08.10.2020, 18:19
Biden'ın kazanması İran’ın petrol ihracatını artırabilir
banner46

Donald Trump, ABD’yi 2018 yılında İran ile olan nükleer anlaşmasından çıkartmıştı. Bloomberg tarafından yapılan habere göre Trump’ın çıkmış olduğu nükleer anlaşmasını Joe Biden belirttiği gibi yeniden uygulanmayı denerse iki ülke arasındaki müzakereler İran’ın petrol üretiminin artmasına sebebiyet verebilir.

ABD'nin İran ile olan nükleer anlaşmasından çıkmasından sonra enerji ihracatı üzerine ABD'nin aldığı yaptırım kararlarının daha da artırılması ile birlikte İran'ın ihraç ettiği petrol günde 1.95 milyon varile kadar düştü.

Yönetim değişikliği ABD-İran ilişkilerini etkileyebilir

ABD Enerji Bakanlığı’nın eski üyelerinden McMonigle Bloomberg'e verdiği bir röportajda ABD'de yönetimin değişmesi durumunda etkilerin gözleneceği ilk konunun ABD ve İran arasındaki ilişkiler olacağını söylemişti. Eğer Trump ikinci bir dönem için seçilirse yaptırımlar muhtemelen devam edecek. Ancak Joe Biden’ın seçimi kazanması durumunda 2021 yılının sonuna kadar İran’ın petrol ihracatı günde 2.4 milyon varile kadar ulaşılabilir.

McMonigle, İran'ın üretim potansiyeli ve Libya OPEC+ birliğinin aralık ayında yapılacak olan toplantının ana konuları olacağını belirtti. Libya geçen ay ile birlikte petrol endüstrisini yeniden açmaya başlamıştı.

banner34
21°
açık