banner23

banner26

banner24

banner25

Binlerce Afgan sınır kapılarına yöneldi

Kabil Havaalanı'nın terör tehdidi sebebiyle çalışamaz durumda olması, Afganistan vatandaşlarını kara yoluyla İran, Pakistan ve Orta Asya ülkelerine geçiş yapmak için sınır kapılarına yöneltti.

GÜNDEM 01.09.2021, 16:13
Binlerce Afgan sınır kapılarına yöneldi
banner34

Afganistan’da Taliban’ın idareyi ele geçirmesiyle birlikte ortaya çıkan kriz ortamında zor durumda kalan binlerce Afganistan vatandaşı çareyi ülkeden ayrılmakta buldu.

Şarkul Avsat'ın haberine göre, Kabil Havaalanı'nın terör tehdidi sebebiyle çalışamaz hale gelmesi, ülkeden hava yolu ile ayrılmak isteyen Afganları kara sınırlarına yöneltmiş durumda. Özel girişimler; Afganların güvenli bir şekilde İran, Pakistan ve Orta Asya ülkelerine geçmeleri için seferber olurken bu durum ayrıca düzensiz göç dalgasını hızlandırıp ülkedeki banka kuyruklarını da artırdı.

Pakistan ile ana sınır geçiş noktası olan ve Kiber Geçidi’nin doğusundaki Torkham’da Pakistanlı bir yetkili,“Afganistan tarafındaki çok sayıda insan sınır kapısının açılmasını bekliyor.” diye açıklamada bulundu.

Bölgede bulunan pek çok görgü tanığı, Afganistan ve İran sınırında bulunan İslam Kala sınır kapısına binlerce insanın akın ettiğine dair açıklamalarda bulundu.

Taliban’ın ağustos ayında başkent Kabil’i ele geçirmesinden sonra 120 binden fazla insan ABD’nin uçaklarıyla bölgeden tahliye edildi fakat geride kalan on binlerce Afgan hâlâ risk altında bulunuyor.

17°
açık