banner23

banner31

banner24

BM, 13 Eylül'de Afganistan'a yardım için toplanacak

13 Eylül'de İsviçre'nin Cenevre kentinde Birleşmiş Milletler tarafından bakanlar düzeyinde Afganistan için insanî yardım konferansı yapılacak.

GÜNDEM 04.09.2021, 09:22
BM, 13 Eylül'de Afganistan'a yardım için toplanacak

İç çatışma ve kaosun, yoksulluğu beraberinde getirdiği Afganistan için BM, bakanlar düzeyinde bir konferans düzenleyecek.

Açıklama Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric'ten geldi. Dujarric, Afganistan için hayati önem taşıyan insani yardımların devamlılığı için ihtiyaç duyulan fonun tamamlanabilmesi adına Cenevre'de bakanlıklar düzeyinde bir konferans düzenleneceğini duyurdu. Dujarric, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in de konferans için Cenevre'ye geleceğini söyledi.

Hedeflenen 1,3 milyon fonun yüzde 39'u tamamlandı

BM, 38 milyon Afgan vatandaşının ihtiyaç duyduğu 1,3 milyar dolarlık fonun yalnızca yüzde 39'unu tamamlamış durumda. BM yetkilileri her 3 Afgan'dan birinin bir sonraki yemeğin nereden geleceğini bilmediğini kaydederkenyine BM'ye göre 5 yaş altındaki Afgan çocukların hemen hemen yarısı 1 yıl içinde ciddi bir şekilde ihtiyaç duyulan gıdadan uzak kalabilir.

22°
parçalı bulutlu