banner23

banner26

banner24

banner25

BM'den Kosova ve Sırbistan'a çağrı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Çarşamba günü gerçekleşen video konferans oturumunda "Kosova Raporu" görüşüldü. Birleşmiş Milletler Kosova Misyonu Başkanı Zahir Tain, Kosova ve Sırbistan arasındaki anlaşma için uluslararası desteğe ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

GÜNDEM 22.10.2020, 17:03
BM'den Kosova ve Sırbistan'a çağrı
banner34

Birleşmiş Milletler Kosova Misyonu (UNMIK) Başkanı Zahir Tain tarafından sunulan raporun başında, Kosova ve Sırbistan arasındaki diyalog yer aldı. Tanin, Brüksel'deki başlayan diyalog konusunda memnuniyetini dile getirirken, iki ülkenin yapıcı yaklaşımlarla görüşmelere devam etmesi gerektiğini söyledi.

Tanin, iki ülkenin Washington'da yaptığı görüşmelerin, Kosova ve Sırbistan'ın sorunları çözmeye niyetli olduğunun kanıtı olduğunu söyledi.

Kosovarhaber' göre Tanin, "Müzakerelerin başarılı olabilmesi için yerine getirilmesi gereken en önemli koşullar; Priştine ve Belgrad'daki siyasi birlik, güçlü bağlılık ve iyi niyetttir. Bunların yanı sıra iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi konusunda kapsamlı bir anlaşmaya varmak için uluslararası desteğin de var olması gerekir." dedi.

UNMIK Şefi Zahir Tanin, son 7-8 aydır Kosova'nın başta Koronavirüs salgının neden olduğu kriz olmak üzere birçok zorlukla da karşı karşıya kaldığını söyledi.

29°
parçalı az bulutlu