banner23

banner26

banner24

banner25

BM, Kırım'daki insan haklarına ilişkin kararı kabul etti

Bugün Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na sunulan Kırım'da insan haklarına ilişkin yasa tasarısı kabul edildi.

GÜNDEM 16.12.2020, 23:01
BM, Kırım'daki insan haklarına ilişkin kararı kabul etti
banner34

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na sunulan Üçüncü Komite kararları arasında Kırım'daki insan haklarıyla ilgili bir karar taslağı da bulunuyordu. Karar tasarısı BM tarafından oy çokluğuyla kabul edildi.

Qırım Haber Ajansı'nın haberine göre, karar tasarısına 64 evet, 23 hayır ve 86 çekimser oy kullanıldı. Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü ve Rusya'ya karşı direnişini destekleyen KTMM Başkanı Refat Çubarov:

"Geçici olarak işgal altındaki Kırım’da insan hakları durumuna ilişkin karar taslağı da dahil olmak üzere Üçüncü Komite’nin kararları, BM Genel Kurulu toplantısında oylandı.  Ukrayna’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Sergiy Kislitsa’nın aktardığına göre ‘Geçici İşgal Altındaki Kırım’da İnsan Hakları Kararı’ 64 oyla desteklendi. Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve Rusya’nın saldırganlığına karşı direnişini destekleyen Ukraynalı diplomatlara ve BM üye devletlerinin ulusal delegasyonlarına şükranlarımızı sunarız." ifadelerini kullandı.

Türkiye'ye teşekkür

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga konuyla ilgili açıklamasında, "Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü destekleyen ve BM Genel Kurulunun işgal altındaki Kırım’da insan hakları durumuna ilişkin kararının eş yazarı olan dost Türkiye’ye minnettarız. Bunun adı gerçek stratejik ortaklıktır. Birlikte daha güçlüyüz." şeklinde konuştu.

Kararı reddeden ülkeler; Angola, Ermenistan, Beyaz Rusya, Burundi, Kamboçya, Çin, Komorlar, Küba, Kuzey Kore, Eritre, Hindistan, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Rusya, Myanmar, Nikaragua, Filipinler, Sırbistan, Sudan, Suriye, Venezuela ve Zimbabve şeklinde sıralanmaktadır.

25°
açık