banner23

banner26

banner24

BM: Myanmar’da yaklaşık 100 bin kişi evsiz kaldı

Birleşmiş Milletler (BM), darbeci güçler ile darbe karşıtı gruplar arasındaki mevcut çatışma ortamında yaklaşık 100 bin kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldıklarını açıkladı.

GÜNDEM 09.06.2021, 09:00
BM: Myanmar’da yaklaşık 100 bin kişi evsiz kaldı
banner34

Myanmar ordusu, 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi gerilimin yükselmesinin ardından 1 Şubat'ta yönetime el koymuştu. Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok siyasiyi gözaltına almış ve ülkede bir yıllık olağanüstü hal ilan etmişti. O tarihten bugüne darbeciler ile darbe karşıtlarının mücadelesi devam ediyor. Çatışmalardan en çok etkilenenler ise sivil vatandaşlar oluyor. 

Birleşmiş Milletler Myanmar ofisinin aktardığına göre, ülkenin doğusunda yaşayan Karen milleti ile ordu arasındaki çatışmalar vatandaşları bölgeyi terk etmeye mecbur bırakıyor. Ordunun bölgeye düzenlediği hava saldırıları neticesinde 100 bin civarında sivil vatandaşın ormanlık alanlara ya da sınır bölgelerine kaçtığı belirtiliyor. 

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği 29 Mayıs tarihli açıklamasında ülke genelinde 120 bin Myanmar vatandaşının olaylar gerekçesiyle yurtlarını terk ettiğini açıklamıştı.

26°
açık