banner23

banner26

banner24

banner25

BM'ye Cammu Keşmir'deki soykırım suçuna yönelik çağrı

Hindistan'ın Cammu Keşmir'de toplu tecavüz yöntemiyle uyguladığı soykırım suçuna karşı adım atılması için BM'ye çağrıda bulunuldu.

GÜNDEM 24.02.2021, 14:22
BM'ye Cammu Keşmir'deki soykırım suçuna yönelik çağrı
banner34

Hafta başı Pakistan'da, düşünce kuruluşu İslamabad Uyuşmazlık Çözümü Enstitüsü (IICR) ile Azerbaycan Büyükelçiliği ortaklığında, "Hindistan'ın İşgal Ettiği Cammu Keşmir Bölgesinde Toplu Tecavüzler" adlı bir sempozyum düzenlendi. Sempozyumda BM ve uluslararası topluma çağrıda bulunuldu.

Sempozyum'da konuşan Keşmir Parlamento Komitesi Başkanı Shehryar Khan Afridi, Hindistan'ın yasadışı işgal ettiği Cammu Keşmir'de masum halka karşı soykırım aracı olarak bir "tecavüz savaşı" yürüttüğünü söyledi.

Shehryar Khan Afridi, Hindistan güçlerinin işgal bölgesinde bulunan Kupwara Kunan Poshpora'da 23 Şubat 1991'de masum halk üzerinde çoğunluğu kadın, ancak cinsiyet ve yaş farketmeksizin toplu tecavüzlere başladığını ifade etti. 

Toplu tecavüz, soykırım aracı olarak kullanıldı

Hintli işgal güçlerinin Kupwara'da 1991'de soykırım aracı olarak masum halk üzerinde toplu tecavüz uyguladığını vurgulayan Afridi, uygulanan savaş suçlarının Keşmir halkının kafalarında etkiler bıraktığını ve bu olaydan kaynaklanan sosyal damgalanmanın kadınların hala evlenmekte zorluklarla karşılaştıklarını söyledi.

Keşmir Parlamento Komitesi Başkanı Shehryar Khan Afridi, Ruanda soykırımı, Bosna ve Kosova savaşları, Hocalı katliamı sırasında bu tür toplu tecavüzlerin birçok örneği olduğunu dile getirdi. Tekrarlanan katliam ve soykırım olaylarının, dünyanın çatışma bölgelerinde ezilen insanların korunamadığını söyleyen Shehryar Khan Afridi, Birleşmiş Milletler ve uluslararası toplumun gerekli adımları atması gerektiğini belirtti.

Dünya toplumu Dağlık Karabağ'ın ezilen halkına yardım etmedi

Sempozyumda hazır bulunan Azerbaycan Büyükelçisi Ali Alizade, Ermeni ordusunun Hocalı'nın Dağlık Karabağ bölgesinde gerçekleştirdiği soykırıma dikkat çekerek işgal güçlerinin, Dağlık Karabağ'ın özgürlüğüne karşı sesleri bastırmak için toplu katliamlar gerçekleştirdiğini söyledi.

Ali Alizade, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına rağmen dünya toplumunun Dağlık Karabağ'ın ezilen halkına yardım edemediğini ifade etti.  

Ayrıca Azerbaycan Büyükelçisi, Birleşmiş Milletleri Cammu Keşmir'de referandum yapmaya çağırdı.

24°
açık