Boeing 777 motor sorunu Güney Kore'yi de hareket geçirdi

Kore ve Asiana Havayolları şirketleri, ABD’de Boeing uçaklarının yaşadığı motor probleminden sonra kendi uçaklarını şimdilik yerde tutacak gözüküyor.

GÜNDEM 23.02.2021, 13:44
Boeing 777 motor sorunu Güney Kore'yi de hareket geçirdi

Güney Kore’nin en büyük iki hava yollarından olan Kore Hava Yolları ve Asiana Hava Yolları şirketleri Boeing 777 yolcu uçaklarının Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşadığı motor arızası olayı sonrasında yaptıkları açıklamalarda söz konusu bütün uçakların indirileceğini ifade ettiler.

The Korea Herald sitesinde yer alan haberde, Kore Hava Yolları’nın hâlihazırda aynı tip motoru kullanan 16 adet B777 uçağından altısıyla Japonya ve Güney Asya rotalarında, Asiana Hava Yolları'nın ise kısa ve orta mesafeli uçuşlara yönelik olarak dokuz B777 uçağından yedisiyle uçuş gerçekleştirdiği bilgilerine yer verildi.

20 Şubat tarihinde Amerika Birleşik Devletleri Denver Uluslararası Havalimanı’ndan Honolulu’ya gitmek için havalanan Boeing 777 tipi uçak kısa sürede motor arızası yaşamıştı. Olayda bir yaralanma söz konusu olmazken motordan kopan parçalar havalimanına yakın bölgedeki evlerin bahçelerine düşmüş, düşen motor parçalarından kaynaklı bir yaralanma olmamıştı.

açık