banner23

banner24

Bosna Hersek'te soykırım inkar edilemeyecek

Bosna Hersek'te yeni alınan karara göre; soykırımı öven, yücelten, önemsizleştiren yahut aklamaya çalışanlar 6 aydan 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak.

GÜNDEM 28.07.2021, 12:08
Bosna Hersek'te soykırım inkar edilemeyecek

Sırpların 1995 yılında Bosna Hersek'te yaptığı soykırım, alınan yeni kararla bundan böyle hiç bir şekilde aklanamayacak.

TRT Haber'in verdiği bilgilere göre, Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Valentin Inzko'nun 23 Temmuz'da "Bonn Yetkilerine" dayanarak çıkarttığı "soykırımın inkarının cezalandırılmasına ilişkin yasa", ülkenin resmî gazetesinde yayınlanarak yürürlüğe girdi.
Resmî gazetede yayınlanıp yürürlüğe giren yasaya göre, uluslararası mahkemelerde veya Bosna Hersek Mahkemesi'nde kanıtlanmış soykırımı, insanlığa karşı işlenen suçları ve savaş suçlarını inkar etme, yüceltme, önemsizleştirme veya aklamaya çalışan kimseler, 6 aydan 5 yıla kadar hapis cezası ile yargılanacak.

Irk, renk, din, ulusal veya toplumsal köken, millet veya etnik topluluğa yönelik nefret ve şiddeti tırmandıran kişilerin 3 aydan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını öngören yasa; söz konusu suçlara ilişkin afiş, el ilanı ve broşür dağıtan kimselerin ise en az 3 yıl hapse mahkum edilebilmesini sağlayacak.

Söz konusu yasa ile soykırım ve benzeri suçları işleyenleri ödüllendiren, yücelten, ayrıcalık tanıyan, isimlerini toplumsal alanlara asan ve veren kimselerin en az 3 yıl hapis cezasına çarptırılması öngörülüyor.

Soykırımın yaşandığı Srebrenitsa'da provokatif afişler asıldı

Inzko'nun çıkarttığı yasa, ülkedeki Sırplar ve ülkenin iki entitesinden biri olan Sırp Cumhuriyeti'nde (RS) sert tepkilere neden olurken Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Sırp üyesi Milorad Dodik, RS'in yasaya kurumsal cevap vereceğini ifade etmişti.

Bosna Hersek'teki Srebrenitsa soykırımını ısrarla inkar eden Dodik, Sırpların bu yasayı asla kabul etmeyeceğini belirtirken yasaya karşı çıkan Sırp yetkililer, görev bırakma kararı aldıklarını açıklamıştı.

Temmuz 1995'te 8 binden fazla Boşnak erkeğin hunharca katledildiği Srebrenitsa'da, söz konusu yasaya karşı çıkan ve soykırımdan hüküm giyen savaş suçlusu Ratko Mladic'i destekleyen Sırplar, şehrin birçok noktasına "Ratko Mladic, sen bizim kahramanımızsın!" yazılı afişler astı.
 

banner34