banner23

banner26

banner24

banner25

Bosna Hersekli parti liderinden Azerbaycan’a destek

Demokratik Eylem Partisi lideri Bakir Izetbegović pazartesi günü yaptığı açıklamada Azerbaycan’daki görüntülerin, Bosna ve Hersek’i akıllara getirdiğini ve Azerbaycan’ın Ermenistan tarafından yapılan silahlı saldırılara karşı toprak bütünlüğünü savunma hakkına sahip olduğunu belirtti.

GÜNDEM 30.09.2020, 14:04
Bosna Hersekli parti liderinden Azerbaycan’a destek
banner34

Bosna ve Hersek’teki en büyük Boşnak partisi olan Demokratik Eylem Partisi'nin lideri Bakir Izetbegović, Azerbaycan’ı destekleyen açıklamalarda bulundu. 

Izetbegović, “Ermeni kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen silahlı saldırılarının sonrasında Azerbaycan’daki durum karşısında son derece endişeliyiz. Uluslararası hukuka göre Dağlık Karabağ bölgesi Azerbaycan’ın topraklarına ait, özellikle Ermeni saldırılarının hedeflerinin siviller olmasından dolayı, Ermenistan tarafından ilan edilen savaş tolere edilmemesi gereken başka bir askeri saldırıdır.” açıklamalarında bulundu.

Daha sonrasında Izetbegović, Azerbaycan’daki görüntülerin halkı sürerek bölgeyi parçalama amacıyla sert askeri saldırılara maruz kalmış olmalarından dolayı pek çok açıdan Bosna ve Hersek’i aklına getirdiğini belirtti.

Uluslararası camia net bir tavır göstermeli

Izetbegović, Azerbaycan’ın kendi toprak bütünlüğünü koruma hakkına sahip olduğu gibi 1990 yıllarında Ermeni kuvvetlerinin sivil halka karşı işlediği kitlesel suçların tekrar etmesine izin vermemesi gerektiğini de belirtti.

Izetbegović, AGİT (Avrupa Güvenlik ve İş birliği Teşkilatı) başta olmak üzere uluslararası kuruluşların Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin kararlarına göre hareket etmekle yükümlü olduğunu belirtti. Konsey, açık bir şekilde Azerbaycan topraklarından Ermeni kuvvetlerin çekilmesini istemişti.

Daha sonrasında Izetbegović, uluslararası camianın Ermenistan’ın illegal hareketlerine cesaret verecek herhangi bir kararsız ya da belirsiz pozisyon alması halinde çatışmanın daha da büyümesine sebep olacağını belirtti. Bu yüzden Azerbaycan otoritelerine bu konuda kararlı ve hedefi belli bir desteğin verilmesinin önemli olduğunu söyledi.

21°
az bulutlu