BRICS ülkeleri iş birliğini artırmak için toplandı

Rusya, Hindistan, Brezilya, Çin ve Güney Afrika Cumhuriyeti (BRICS) temsilcileri, 27 Ekim'de video konferans aracılığıyla yapılan forumda bir araya geldi.

GÜNDEM 31.10.2020, 21:31
BRICS ülkeleri iş birliğini artırmak için toplandı

27 Ekim 2020 tarihinde 5 BRICS ülkesinin (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika Cumhuriyeti) temsilcileri, video konferans sistemi aracılığıyla düzenlenen BRICS Forumu'na katıldı. Toplantı; Koronavirüs ile mücadele, üye devletlerin günümüzde karşı karşıya olduğu zorluklar ve devletler arası iş birliği konularını konuşmak amacıyla düzenlendi. Forumun ana başlığı, ‘‘Küresel İstikrar, Paylaşılan Güvenlik ve Yenilikçi Büyüme’’ idi.

İlki 2015 yılında Rusya’da gerçekleştirilen BRICS Forumu, üç farklı kıtadan ülkeleri birbirine bağlayan bir platform olmakla beraber; BRICS ülkeleri, dünya nüfusunun yüzde 42’sini, dünya Gayri Safi Yurtiçi Hasılası'nın (GSYH) ise yüzde 27’sini oluşturuyor.

Putin, BRICS ülkeleri arasında iş birliğinin gelişeceğini belirtti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin açılış konuşmasında, toplantıda gerçekleştirilecek yapıcı ve verimli müzakerelerin tüm alanlarda ülkeler arasındaki bağların kurulmasına yardımcı olacağını ve 5 BRICS ülkesi arasında dostluğu pekiştireceğini dile getirdi. Putin, beş ülkenin temsilcileri arasında iş birliğinin BRICS için önemli bir stratejik bileşen olduğunu vurguladı.

Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matvyenko, BRICS ülkeleri arasındaki iş birliğini; dayanışma, karşılıklı yardımlaşma, ve yapıcı diyaloğun canlı bir örneği olarak nitelendirdi.

BRICS ülkelerinin parlamento ihtiyacı vurgulandı

Devlet Duması Başkanı Vyacheslav Volodin, BRICS ülkeleri arasında bir parlamento iş birliği mekanizması oluşturma ihtiyacını vurguladı. Volodin yaptığı açıklamada, ‘‘BRICS ülkeleri arasında, beş devlet için uygun olacak bir parlamenter iş birliği mekanizması oluşturmamız gerekiyor.’’ dedi.

Devlet Duması Başkanı Volodin, BRICS’in Birleşmiş Milletler Şartnamesi’nde yer alan uluslararası hukuk ilkelerini sürdürmenin gerekli olduğuna inandığını belirtti. Volodin ayrıca, Birleşmiş Milletlerin uluslararası ilişkilerde, küresel istikrar ve güvenliğin sağlanmasındaki ana rolünün sorgulanmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

parçalı bulutlu