banner23

banner26

banner24

banner25

Bulgaristan'da casusluk skandalı

Bulgaristan, aralarında üst düzey savunma yetkililerinin de bulunduğu 6 kişinin Rusya’ya bilgi aktardığı iddiasıyla çalkalanıyor.

GÜNDEM 20.03.2021, 09:30
Bulgaristan'da casusluk skandalı
banner34

Bulgaristan’da Rusya adına çalışan 6 kişi, casusluk yaptıkları iddiasıyla tutuklandı.

DW’nin haberine göre içlerinde üst düzey savunma yetkililerinin de bulunduğu 6 kişinin; Bulgaristan, AB ve NATO’ya ait bilgileri Rusya’ya aktardığı ortaya çıktı.

Söz konusu şebeke, elde ettikleri bilgileri başları olan eski bir askeri istihbarat görevlisine aktarmakla suçlanıyor.

Bahsi geçen istihbaratçının eşi, hem Rusya hem de Bulgaristan vatandaşlığına sahip olduğu için elde edilen bilgileri Rusya Federasyonu Büyükelçiliği’ne ilettiği söyleniyor.

Savcılık sözcüsü Siyka Mileva, düzenlediği basın toplantısında istihbaratçının eşinin Bulgaristan, AB ve NATO ülkeleriyle ilgili gizli belgeleri, para karşılığında bir Rus Büyükelçiliği çalışanına ilettiğini belirtti.

Mileva, ülke tarihinde ilk kez böyle bir durumun yaşandığını belirtirken eski istihbarat görevlisinin Bulgaristan, AB ve NATO ile ilgili gizli bilgilere erişim izni olan bu kişileri kendi adına çalıştırdığını ifade etti. 

Mileva, "Ortaya çıkarılan suç çetesi, Bulgaristan, NATO ve AB ile ilgili devlet sırrı olarak sınıflandırılabilecek bilgileri toplayarak yabancı bir ülkeye iletmek yoluyla ulusal güvenlik açısından ciddi bir tehdit oluşturmuştur." diye konuştu.

Çetenin telefon görüşme kayıtları ve video görüntülerinin iddianameye dayanak oluşturduğu belirtiliyor.

Casusluk şebekesinin uzun süredir faaliyet gösterdiği de iddialar arasında.

Bulgaristan ile Rusya arasında daha önce de casusluk skandalı yaşanmıştı. 2019 yılı ekim ayından 2020’nin sonuna kadar beş Rus diplomat ile Rus Büyükelçiliği’ndeki bir teknik eleman sınır dışı edilmişti.

23°
açık