banner23

banner24

Bulgaristan'daki tarihî Siyavuş Paşa Köprüsü restore edildi

Bulgaristan'ın Harmanlı kentindeki Osmanlı'dan miras olarak kalan tarihî Siyavuş Paşa Köprüsü, Harmanlı Belediyesi ve Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği (ETTDER) iş birliği ile yürütülen "Eski Tarihsel ve Kültürel Koridorların Canlandırılması" projesi kapsamında restore edildi.

GÜNDEM 11.08.2021, 16:07
Bulgaristan'daki tarihî Siyavuş Paşa Köprüsü restore edildi
banner46

Türkiye sınırları dışında bulunan ve Osmanlı'dan günümüze intikal eden camii, çeşme, hamam, köprü gibi yüzlerce tarihî yapı, tarih bilincine sahip kişilerin çalışmalarıyla ihya ediliyor.

Kırcaali Haber'in ETTDER tarafından yapılan açıklamaya dayandırdığı haberine göre, Harmanlı Belediyesi iş birliğiyle yürütülen ve Avrupa Birliği'ne bağlı  "Eski Tarihsel ve Kültürel Koridorların Canlandırılması"  projesi kapsamında 1585 yılında Rumeli Beylerbeyi Siyavuş Paşa tarafından yaptırılan köprüde geniş kapsamlı restorasyon çalışması gerçekleştirildi.

Doğu ve batıyı birbirine bağlayan "Diyagonal Yol" koridorunun da turistik anlamda canlandırılmasının hedeflendiği proje ile restore edilen köprü düzenlenen törenle açıldı. Törende konuşan Harmanlı Belediye Başkanı Maria Kirkova, kentteki Osmanlı dönemi eserlerinden biri olan köprünün restore edilip çevresi düzenlenerek turizme kazandırıldığını belirtti.

Konuşmanın ardından köprünün anahtarı, köprünün restorasyonunda görev alan mimar tarafından Belediye Başkanı Kirkova'ya takdim edildi.

ETTDER Başkanı Bülent Bacıoğlu ise Osmanlı mirası olan tarihî köprünün proje sayesinde ayağa kaldırıldığını kaydetti.

banner34
21°
parçalı az bulutlu