banner23

banner26

banner24

banner25

Çad Cumhurbaşkanı'nın ölümü, Boko Haram'la mücadeleyi zorlaştıracak

Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari, Çad Cumhurbaşkanı İdriss Deby'nin ölümünün, terör örgütü Boko Haram ile mücadelede büyük bir boşluk yaratacağını söyledi.

GÜNDEM 21.04.2021, 08:13
Çad Cumhurbaşkanı'nın ölümü, Boko Haram'la mücadeleyi zorlaştıracak
banner34

Çad Cumhurbaşkanı İdriss Deby'nin ölümü, ülkededeki terör örgütü Boko Haram'la mücadele konusunda zorlu bir sürece girildiğine işaret ediyor.

Buhari'nin Sözcüsü Garba Shehu, yaptığı açıklamaya göre, Buhari, mevkidaşı İdriss Deby'nin cephede hattında yaşanan çatışmada yaralanarak hayatını kaybetmesiyle derin üzüntü ve şaşkınlık yaşadığını belirtti.

Derby'nin Boko Haram teröristlerine karşı mücadelede çok aktif bir rol oynadığını ifade eden Buhari, Deby'nin ölümünün, terör örgütü Boko Haram ile mücadelede kesinlikle büyük bir boşluk yaratacağını kaydetti.

Buhari, Çad halkı ve ülkede yeni atanan lidere başsağlığını dilerken, teröristleri yenmek için daha fazla iş birliği çağrısında bulundu.

Çad Ordu Sözcüsü Azem Bermandoa Agouna, ulusal televizyonda yaptığı açıklamada, 68 yaşındaki Cumhurbaşkanı'nın hafta sonu ülkenin kuzeyinde ayrılıkçı Çad Değişim ve Birlik Cephesi adlı gruba karşı düzenlenen operasyona katıldığını, çıkan çatışmada yaralandığını ve bugün hayatını kaybettiğini duyurmuştu.

Kaynak: AA
18°
açık