banner23

banner26

banner24

banner25

Çavuşoğlu, Hint ve Pakistanlı mevkidaşlarıyla bir araya geldi

Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Asya’nın Kalbi-İstanbul Süreci Konferansı için gittiği Tacikistan’da, Pakistan ve Hindistan dışişleri bakanları ile görüşme gerçekleştirdi.

GÜNDEM 29.03.2021, 17:50
Çavuşoğlu, Hint ve Pakistanlı mevkidaşlarıyla bir araya geldi
banner34

Tacikistan ve Afganistan’ın eş başkanlığında 30 Mart tarihinde gerçekleştirilecek Asya’nın Kalbi-İstanbul Süreci 9. Bakanlar Konferansı için Tacikistan’a giden Çavuşoğlu, Güney Asya’nın birbirine iki düşman ülkesi Hindistan ve Pakistan dışişleri bakanları ile diplomatik görüşmeler gerçekleştirdi. 

Sosyal medya aracılığıyla kamuoyuna duyurulan görüşmelerde ilk olarak, Çavuşoğlu ve Hint Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar bir araya geldiler. Görüşmede iki ülkenin ikili ilişkilerine ve Afganistan’da son yaşananlara odaklanıldığı açıklandı. 

Çavuşoğlu, Hint Bakan ile görüşmesinin hemen ardından, Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi ile bir toplantı yaptı. Çavuşoğlu’nun Twitter hesabı üzerinden yapılan açıklamada, ‘’Pakistan Dışişleri Bakanı kardeşim Şah Mahmud Kureyşi ile bir araya geldik. İkili ilişkilerimizi ve Afganistan’daki barış sürecine ilişkin son gelişmeleri değerlendirdik.’’ ifadeleri yer aldı.

Afganistan’ın politik istikrara kavuşabilmesi için ülke üzerinde siyasal hedefleri olan gerek Pakistan’ın gerekse de Hindistan’ın aralarında bir mutabakat sağlaması eşsiz önem arz ediyor. Çavuşoğlu’nun Hint ve Pakistan dışişleri bakanları ile teması nisan ayında Türkiye’de düzenlenecek olan Afgan barış görüşmeleri öncesi Türkiye'nin ara buluculuk rolünün icrası kapsamında değerlendirilebilir.  

23°
açık