banner23

banner24

Çeçen Lider Kadirov’dan Rus Savunma Bakanlığı'na tepki

Çeçenistan Lideri Ramazan Kadirov, Ukrayna’nın Liman şehrini ele geçirmesinin sebebinin Rusya Savunma Bakanlığı olduğu iddia etti.

GÜNDEM 01.10.2022, 17:27
Çeçen Lider Kadirov’dan Rus Savunma Bakanlığı'na tepki

24 Şubat 2022 tarihinden bu yana devam eden Rusya-Ukrayna savaşında güç dengeleri sürekli olarak değişmeye devam ediyor.

Savaşın başında bütün dünya Rusya’nın çok kolay bir galibiyet alacağını düşünürken Ukrayna’nın direnişi bütün tahminleri boşa çıkardı.

Özellikle Batılı ülkelerden ciddi bir silah ve mühimmat desteği alan Ukrayna; Rusya’ya karşı ciddi bir direniş gösteriyor.

Batılı ülkelerin silah ve mühimmat desteğinin yanı sıra Ukrayna ordusuna doktrinel destek de sağlıyor olması direnişin sürdürülebilir olmasını sağlıyor.

Tam manasıyla bir gerilla savaşı veren Ukrayna ordusu, muharebe sahasında önemli başarılar kazanırken Rusya saldırgan tutumuna devam ediyor.

Son olarak ayrılıkçı bölgeler Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya’da yapılan referandum sonrasında Rusya; bu bölgelerin artık Rusya Federasyonu’na bağlandığını duyurdu.

Savaşı oyununu siyasi zeminde de oynamaya devam eden Rusya’nın yayılmacı tutumuna karşı birçok ülke, ayrılıkçı bölgelerde yapılan referandumun hukuksuz olduğunu dile getirdi.

Batılı ülkelerin Ukrayna’yı hem siyasi hem de askeri yönden desteklemesinin muharebe sahasında da önemli yansımaları oldu.

Savaşın son haftalarında yönünü doğuya çeviren Ukrayna ordusu, Donetsk’te bulunan Rus birliklerini kuşattı ve Donetsk bölgesinde bulunan Liman şehrine girdi.

Kadirov: Bunun suçlusu Merkez Grubu Komutanı Alexander Lapin ve Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov’dur

Ukrayna ordusunun Liman şehrine girmesinin ardından Çeçen Lider Kadirov, Rusya Savunma Bakanlığı’nı suçladı.

Ukrayna’nın Liman şehrine girmesinin sebebi olarak Rusya Merkez Grup Komutanı Alexander Lapin ve Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov’u gösteren Kadirov;

“Bunun suçlusu Merkez Grubu Komutanı Alexander Lapin ve Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov’dur.” dedi.

Merkez Grup Komutanı Alexander Lapin’e ağır ithamlarda bulunan Ramazan Kadirov;

“Benim elimde olsa Lapin’i er rütbesine kadar indirirdim. Rusya Savunma Bakanlığının Putin’e cephedeki gerçek durumu aktardığından emin değilim.” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın savaşın ilerleyen günlerinde nükleer silah kullanması gerektiğini dile getiren Çeçen Lider;

“Rusya, Liman yenilgisinden sonra Ukrayna'da düşük verimli nükleer silah kullanmayı düşünmeli.” diye konuştu.

Liman şehri

Ukrayna ordusunun Donetsk bölgesinde yer alan ve uzun süredir Rus güçlerinin elinde olan Liman şehrine doğru ilerleyişinin sürdüğü bildirildi.

Çerevatiy, dün yaptığı açıklamada, Liman şehrinde Rus birliklerinin kuşatılmasının tamamlanma aşamasında olduğunu söylemişti.

banner34