banner23

banner24

Cezayir hava sahasını Fransız askeri uçaklarına kapattı

Cezayir yönetimi, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Cezayir'e yönelik suçlayıcı sözlerinin ardından, ülkenin hava sahasının Fransız askeri uçuşlarına kapatıldığını duyurdu.

GÜNDEM 04.10.2021, 12:48
Cezayir hava sahasını Fransız askeri uçaklarına kapattı

Cezayir ve Fransa arasındaki gerilim yükseliyor.

Al Jazeera'nin haberine göre Fransız Genelkurmay Başkanlığı Pazar sabahı Cezayir'in hava sahasını kullanmak için gönderilen askeri uçuş izinlerini onaylamadığını ve bundan ötürü 2 uçuşun ertelendiğini duyurdu.

Fransız Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Pascal Ianni ise bu kararın Fransa'nın operasyonlarını etkilemediğini ve operasyonlarla ilgili herhangi bir endişelerinin olmadığını söyledi.

Fransa, Mali başta olmak üzere 2014 yılından bu yana bölgede yürüttüğü Barkhane Operasyonu'na destek vermek amacıyla Cezayir hava sahasını sıklıkla kullanıyordu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa'nın Cezayir'deki sömürge faaliyetlerine ilişkin "resmi tarihin gerçeklere dayanmayan şekilde yeniden yazılmasına" tepki göstermiş ve  bu tarih yazımının "Fransa nefreti üzerine bir söyleme" dayandığını iddia etmişti.

Macron, "1962 sonrası Cezayir ulusu bir anıt geliri üzerine inşa edildi. Tüm sorun Fransa gibi gösteriliyor." yorumunda bulunmuş ve bu sözleri Cezayir 'de büyük yankı uyandırmıştı.

banner34