banner23

banner26

banner24

CIA, Afganistan’ı kaybetmek istemiyor

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA), Amerikan askerlerinin çekilmesinin ardından Afganistan’daki operasyonel kabiliyetin yitirilmemesi için yeni arayışlar içerisine girdi.

GÜNDEM 07.06.2021, 12:00
CIA, Afganistan’ı kaybetmek istemiyor
banner34

11 Eylül 2021 tarihine dek Amerikan ve NATO güçlerinin Afganistan'dan bütünüyle çekilmesi planlanıyor. Halihazırda ABD kuvvetlerinin yüzde 44’lük bir kısmının çekilme işlemleri tamamlandı.

Sputnik tarafından yapılan habere göre, CIA ve ordu güçlerinin Afganistan’daki askerî üslerden çekilme süreci son hız devam ediyor. Ancak bölgedeki mevcut etkisini ve operasyon kabiliyetini tamamen yitirmek istemeyen teşkilat, Afganistan’a komşu ülkelerde yeni üsler tesis etmek üzere bir dizi arayışın içerisinde.

New York Times’ta konuyla ilgili yayınlanan analiz haberinde, henüz herhangi bir ülkeden olumlu bir dönüş alınamamış olmasının yetkilleri kaygılandırdığı yorumu yapılıyor. Analize göre, bölgeyi yakından izleyebilmek, gerektiğinde de müdahil olabilmek için en doğru ortak Pakistan. Fakat söylentiler üzerine Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmut Kureyşi, ülkede yabancı bir devletin askerî üs kurmasına izin vermeyeceklerini net bir şekilde açıkladı. CIA Direktörü William Burns geçen günlerde İslamabad yönetimi ile bu konuyu görüşmek üzere Pakistan’a bir ziyaret gerçekleştirdi.

Yakın dönem Pakistan-Amerika ilişkileri ve Taliban-Pakistan ilişkileri göz önünde bulundurulduğunda İslamabad’ı ikna etmenin oldukça zor olacağı çıkarımında bulunulabilir.

Yetkililer ABD’nin aynı zamanda, Orta Asya’da eski Sovyet ülkeleri ile de benzer bir gaye ile diplomatik görüşmeler yürüttüğüne ancak Rusya’nın bu konuya şiddetle karşı çıkmasından endişe edildiğine dikkat çekiyor.  Son günlerde ardı ardına yayınlanan CIA raporlarına göre, Afganistan’ın son sürat Taliban’ın kontrolüne geçtiğine işaret ediliyor ve ülke dışından Afganistan’a müdahale alternatifleri oluşturulmadan çekilme sürecinin başlatılmasına eleştiri getiriliyor. Körfez bölgesine konuşlu MQ-9 Reaper tipi SİHA’ları alternatif olarak belirten yetkililer, bunların gerek masraflı olması gerekse de aradaki mesafenin uzaklığı sebebiyle operasyonel anlamda çok kullanışlı olmayacağını değerlendiriyor.

22°
açık