banner23

banner24

CIA Başkanı, Putin'in nükleer silah kullanabileceğini söyledi

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü Willam Burns dün yaptığı açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'daki askeri başarısızlıklarının Başkan Vladimir Putin'i taktik veya düşük etkili bir nükleer silah kullanmaya sevk edebileceğini söyledi.

GÜNDEM 15.04.2022, 14:56
CIA Başkanı, Putin'in nükleer silah kullanabileceğini söyledi
banner46

Atlanta’da bir konuşma yapan Burns, Putin ve Rus liderliğinin potansiyel umutsuzluğu ve şimdiye kadar karşılaştıkları askeri başarısızlıklar göz önüne alındığında, taktiksel veya düşük etkili nükleer silahlar kullanabileceği tehdidinin hafife alınmaması gerektiğini söyledi.

Şarkul Avsat'ın haberine göre Burns açıklamasında, “Kesinlikle çok endişeliyiz. Başkan Joe Biden'ın üçüncü bir dünya savaşından ve nükleer çatışmanın mümkün olduğu eşikten kaçınmaktan derin endişe duyduğunu biliyorum” ifadelerini kullandı.

Rusya'nın, ABD’nin II. Dünya Savaşı sırasında Hiroşima'ya attığı bombadan daha az güçlü olan birçok taktiksel nükleer silahı bulunuyor.

Rus askeri doktrini, Batı ile konvansiyonel bir çatışmada işler ters giderse, inisiyatifi yeniden kazanmak için düşük verimli bir nükleer silahla ilk saldırının yanı sıra gerilimi azaltmak için tırmandırma adı verilen bir ilke ile karakterize ediliyor.

Burns, ABD'nin Moskova Büyükelçisi olduğu dönemde Rusya lideri Putin’de ‘sürekli yakınma, hırs, güvensizlik ve intikam tutkusu’ gözlemlediğini ifade etti.

banner34
23°
açık