banner23

banner26

banner24

banner25

CIA Eski Direktörü: Afganistan'a geri dönmek zorunda kalacağız

CIA Eski Direktörü Leon Panetta, ABD ordusunun ileride Afganistan'a geri dönmek zorunda kalacağını belirtti.

GÜNDEM 28.08.2021, 14:17
CIA Eski Direktörü: Afganistan'a geri dönmek zorunda kalacağız
banner34

Afganistan'daki gelişmeler ABD askerinin çekilmesi konusunda bazı tartışmaları beraberinde getirdi.

Şarkul Avsat'ın haberine göre, CIA Eski Direktörü Leon Panetta, ABD merkezli haber kanalı CNN'in yayınında 27 Ağustos'ta bir açıklamada bulundu. Panetta, Kabil'deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nda meydana gelen patlamaların ABD'yi çok zor durumda bıraktığını ve tehlikeye soktuğunu söyledi.

"Sonuç olarak Afganistan'daki işimiz bitmedi. DEAŞ'ı kovalamamız gerekecek." ifadelerine yer veren Panetta, Biden'ın saldırının ardından söylediği "Bu saldırıyı düzenleyenlere ve Amerika'ya zarar vermek isteyenlere mesajım şudur ki affetmeyeceğiz, unutmayacağız. Sizi yakalayacağız ve bunun bedelini ödeteceğiz." sözlerine karşılık "Bunu yapmalıyız." diyerek teyit etti.

El Kaide'nin Taliban'ın desteği ile yeniden dirildiğinde büyük olasılıkla geri dönmek zorunda kalacaklarını söyleyen Panetta, Taliban'ın daha önce El Kaide'ye sığınak verdiğine ve bunu büyük ihtimalle tekrar yapacaklarına dikkat çekerken "Ordumuzu oradan çıkarmaya çalışmamızı anlıyorum. Ama sonuçta güvenliğimizi hâlâ tehdit eden terörizme karşı savaşı terk edemeyiz." ifadelerine yer verdi.

ABD Eski Savunma Bakanı, ezber bozan ve ılımlı söylemlerine rağmen Taliban'ın "terörist olduğunu, kesinlikle teröristleri desteklediğini ve teröristler için kontrol noktaları oluşturduğunu" öne sürdü.

16°
parçalı bulutlu