banner23

banner24

CIA Nijer'deki hava üssünü genişletti

CIA'in 2018'de Nijer'de kurduğu hava üssünü önemli ölçüde genişlettiği uydu görüntüleriyle ortaya çıktı.

GÜNDEM 09.03.2021, 13:25
CIA Nijer'deki hava üssünü genişletti
banner46

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) tarafından 2018 yılında Nijer'in Dirkou kentinde faaliyete geçirilen hava üssünün 2 yıllık süreçte çeşitli değişimlere uğrayarak oldukça genişletildiği, uydu görüntüleri tarafından tespit edildi.

The New York Times'ın internet sitesindeki haberine göre, Dirkou Hava Üssü CIA tarafından, DAEŞ başta olmak üzere birçok aşırılık yanlısı grup için ''güvenli sığınak'' haline gelen Libya'nın güneyini daha yakından izlemek için kuruldu. Kurulduğu 2018 yılından bu yana ise hava üssünün içerisinde yer alan pistlerin uzatıldığı, mevcut binalara yeni eklemeler yapıldığı ve güvenlik önlemlerinin artırıldığı uydu görüntüleri tarafından tespit edildi. CIA'in, bu hava üssünden şu ana kadar sadece gözetim görevi yaptığı belirtilirken; en son uydu görüntüleri üs içerisinde taksi yapmakta olan MQ-9 Reaper tipi insanız hava aracı bulunduğunu gösteriyor. 

CIA sözcüsü Timothy L. Barrett, Nijer'deki üs hakkında yorum yapmaktan kaçınırken ''Buradaki üs kalıcı değil.'' ifadelerini kullandı. 

Ekim 2017'de Nijer'de 4 Amerikan askeri, aşırılık yanlısı grupların saldırısında hayatını kaybetmişti.

banner34
19°
parçalı bulutlu