banner23

banner24

CIA, Taliban ile görüştü

CIA Direktörü  William Burns ile Taliban’ın ikinci adamı Molla Abdulgani Birader 23 Ağustos'ta gizli bir görüşme gerçekleştirdi.

GÜNDEM 26.08.2021, 10:42
CIA, Taliban ile görüştü

Dünya, Taliban ile görüşülüp görüşülmeyeceğini tartışırken CIA Direktörü William Burns’ın 23 Ağustos Pazartesi günü Kabil’de Taliban’ın ikinci adamı Molla Abdulgani Birader ile gizli bir görüşme yaptığı bildirildi.

Washington Post gazetesine konuşan ABD’li yetkililer CIA-Taliban görüşmesinin gerçekleştiğini doğruladı. İkilinin bu görüşmesi ABD yönetiminden üst düzey bir yetkili ile bir Taliban liderinin ilk doğrudan görüşmesi olma özelliği taşıyor.

Washington Post'ta yer alan bilgiye göre, Beyaz Saray ve CIA Direktörü görüşme hakkında yorum yapmaktan kaçınırken, bir Taliban Sözcüsü, Molla Abdulgani Birader’in CIA Direktörü ile görüştüğü bilgisine sahip olmadığını ifade etti.

CIA Direktörü ve Taliban'ın ikinci adamı; ABD hükümetinin Afgan hükümeti ve güçlerinin hızla düşüşünü beklemeyen istihbarat değerlendirmelerini suçladığı bir zamanda görüşme gerçekleştirdi.

ABD yönetimi yetkilileri, senatörler ve İstihbarat Komitesi üyelerinin katıldığı ABD Kongresi'ndeki basına kapalı toplantıda, İstihbarat Komitesi Başkanı Demokrat Senatör Adam Schiff, "İstihbarat teşkilatlarının Afgan hükümetinin (yönetimde) kalma gücüne ilişkin değerlendirmesi son 6 ayda son derece kötümser hale geldi. (Taliban) Hareketinin Afganistan’da kontrolü ele geçireceğine dair birtakım uyarılar yapıldı. Bazı değerlendirmeler bu ele geçirmenin oldukça hızlı olacağını ifade etti.” şeklinde konuştu.


Demokrat Senatör Jason Crow Schiff’in yaklaşımını destekleyerek “Bugün sizinle konuşurken, istihbaratın başarısızlığına dair herhangi bir kanıt olduğunu düşünmüyorum.” ifadelerine yer verdi.

Senatörler, tahliye işlemleri devam ederken Kabil Havalimanı’ndaki güvenlik konusunda büyük endişe duyduklarını söylerken Schiff, “Havalimanı’nı kuşatan tehlikenin gerçek ve ciddi olduğunu düşünüyorum ve ben, oradaki durumun DEAŞ için çok cazip bir hedef haline gelmesinden endişeleniyorum” dedi.

ABD’nin Afganistan’dan çekilmesi için verilen tarihte tahliye işlemlerinin bitmesine şüpheyle baktığını dile getiren Schiff, “Tahliye edilecek Amerikalıların, Afgan iş birlikçilerinin, gazetecilerin ve sivil toplum liderlerinin sayılarına bakılırsa, tüm bu tahliyelerin şimdi ile bu ayın sonu arasında sona ereceğini düşünmek zor." diyerek Biden yönetimine çekilme tarihini, tahliye işlemlerinin tümüyle bitmesi sonrasına ertelemesi konusunda bir kez daha çağrıda bulundu.

Aynı şekilde Cumhuriyetçilerin Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell, söz konusu çağrılara katılarak, “Başkan Biden bu ayın 31’ini unutmalı ve tahliye işlemlerini bitirmek için daha fazla kuvvet yollamalıdır. Çekilme tarihinin kararı Taliban’ın elinde olmamalıdır.” diye konuştu. McConnell, Fox News televizyon kanalına verdiği demeçte, “Afganistan’dan çekilme Saigon’un düşüşünden daha kötü. Vietnam’da bize saldırmak için bekleyen teröristler yoktu.” dedi.

Kongre'nin, önümüzdeki haftalarda Afganistan'dan çekilme yöntemini ve orada yapılan hataları araştırmak için kapsamlı oturumlar düzenlemesi bekleniyor. Birçok yetkili komite, Savunma Bakanı Lloyd Austin ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ı bu konuda ifade vermeleri için çağırdı.

banner34