banner23

banner26

banner24

banner25

Çin, ABD savaş gemisini uzaklaştırdığını iddia etti

Çin, ABD Başkanı Joe Biden yönetimi göreve geldiğinden beri ilk kez bir ABD savaş gemisini Güney Çin Denizi'nden çıkardığını açıkladı.

GÜNDEM 09.02.2021, 12:47
Çin, ABD savaş gemisini uzaklaştırdığını iddia etti
banner34

Çin yetkililerince yapılan açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri’ne ait bir güdümlü füze muhribinin Güney Çin Denizi'nden çıkarıldığı, ancak bir gün sonra aynı geminin Tayvan Boğazı'ndan geçiş gerçekleştirdiği ifade edildi. Donald Trump başkanlığı döneminde Güney Çin Denizi ve Tayvan bölgelerinde, ABD ve Çin arasındaki gerilim çeşitli olaylar sonucunda oldukça yükselmişti. Ancak Joe Biden hükümeti ile Çin yönetimi arasında söz konusu türde bir olay ilk defa gerçekleşti.

American Military News sitesinde yer alan haberde, Çin Halk Kurtuluş Ordusu Güney Bölgesi Komutanlığı’nın Paracel Adaları bölgesine savaş gemileri ve hava araçlarının USS John S McCain gemisini uyarmak ve uzaklaştırmak için gönderildiği açıklaması yer aldı. Öte yandan ABD Donanma yetkilileri seyir harekatının “seyrüsefer özgürlüğü” hukuksal çerçevesi içerisinde gerçekleştiğini ve geminin uzaklaştırma/kovuşturma gibi bir olay yaşamadığını açıkladı.

Her ne kadar Çin tarafından Güney Çin Denizi'nin tamamında hak iddia edilse de bu konu Filipinler, Brunei, Malezya, Endonezya, Vietnam ve Tayvan gibi Çin’e deniz komşusu ülkeler arasında uzlaşma sağlanamamış bir konu olarak kalmaya devam ediyor. Haberin devamında, Çin Güney Bölgesi Komutanlığı sözcüsü Tian Junli’nin ABD savaş gemisinin geçişinin Çin’in egemenlik ve güvenliğine yönelik ciddi bir ihlal olduğu, bölgesel barış ve istikrarı baltaladığı; Güney Çin Denizi bölgesinde barış, dostluk ve iş birliği atmosferini bozduğuna dair açıklamasına yer verildi.

28°
parçalı az bulutlu