banner23

banner26

banner24

banner25

Çin, Avustralya teknolojilerine erişmiş olabilir

Bazı araştırmacılar Çin’in, Avustralya’nın yerli üretim teknolojik yeniliklerine erişmiş olabileceği konusunda endişeleniyor.

GÜNDEM 19.01.2021, 15:53
Çin, Avustralya teknolojilerine erişmiş olabilir
banner34

Son on yılda Çin Komünist Partisi tarafından kontrol edilen yetenek işe alma programları vasıtasıyla 300'den fazla bilim insanı ve akademisyenin işe alındığının tahmin edildiği, bu durumun da Avustralyalı akademisyenler nezdinde Pekin'in kendi teknolojilerine ve buluşlarına erişim sağlamasıyla ilgili endişeleri artırdığı öne sürüldü.

Buna örnek olarak Avustralya'da drone sistemleri üzerine çalışan bir profesörün, Çin Halk Kurtuluş Ordusu için bir askeri drone programında baş teknisyen olacak bilim adamını eğitmesi verildi.

The Sydney Morning Herald sitesinde yer alan haberde, yapılan yeni araştırmalar sonucunda Avustralya araştırma kurumlarındaki Çin Komünist Partisi yetenek işe alım programlarından (Talent-recruitment programs) belirlenen 325 katılımcının Avustralya'da tam zamanlı olarak istihdam edilirken aynı zamanda Çin'de de işlerine devam etmeleri gibi çelişkili durumlara dikkat çekildi.

Çin yönetiminin yetenek işe alma programlarının rolü de dahil olmak üzere Avustralya üniversitelerindeki yabancı müdahalelere yönelik soruşturma yürütüldüğü belirtildi.

Konu hakkında yapılan araştırmada, Avustralya Ulusal Üniversitesi ve Curtin Üniversitesi'nde eski bir profesör olan Brad Yu Changbin'in savunma kaynakları tarafından finanse edilen sürü drone projesi üzerinde çalışırken aynı zamanda birden fazla yetenek işe alma programına katıldığının tespit edildiği, Changbin'in şu anda Çin ordusunun sabit kanatlı insansız hava aracı sürü programının baş teknisyeni olan Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nda görevli bir bilim adamını eğittiği ifade edildi.

16°
parçalı az bulutlu