banner23

banner26

banner24

banner25

Çin, Azerbaycan ile ortaklık çabası içinde

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Azerbaycan’ı Kuşak Yol Projesi'nde önemli bir ortağı olarak gördüklerini ve müşterek hareket etmekten memnuniyet duyacaklarını açıkladı.

GÜNDEM 03.06.2021, 12:47
Çin, Azerbaycan ile ortaklık çabası içinde
banner34

Çin öncülüğünde hayata geçirilen ve 21'inci yüzyılın en önemli girişimlerinden biri olarak kabul edilen Kuşak Yol Projesi için yeni ortaklarla kapsamının genişletilmesi adına çalışmalara devam ediliyor. Bu kapsamda, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Çin’in küresel yayın organı CGTN tarafından yapılan habere göre Çin Devlet Başkanı Xi Jinping; uluslararası taşımacılık ve lojistik iş birliği derinleştirmesi, Asya-Avrupa arası ulaşım merkezlerinin inşa edilerek bölgesel bağlantının güçlendirilmesi gibi başlıklarda Azerbaycan ile beraber hareket etmek istediklerini duyurdu.

Xinping  ayrıca, ikili ilişkilerin yeni bir kırılma noktasında olduğunu belirtti ve geleneksel ilişkilerin ileriye götürülmesi için karşılıklı adımlar atma çağrısında bulundu. 

Kuşak Yol Projesi, ilk kez 2013 yılında Kazakistan’ın başkenti -o zamanki adıyla- Astana’da Çin Devlet Başkanı tarafından dünyaya duyurulmuştu. Uluslararası ilişkiler uzmanları, Kuşak Yol ile Çin’in dünyada siyasî, ekonomik ve askerî güç paradigmalarını değiştirebileceği ve yeni bir dönemin başlatıcısı olabileceği üzerinde duruyor.

19°
açık