banner23

banner26

banner24

banner25

Çin, bilgi sızıntılarına karşı kullanıcıları uyardı

Çin, sosyal medya mecralarından olan Weibo’da askeri bilgilerin sızdırılmasına yönelik kullanıcılara bilgilendirilmelerde bulundu.

GÜNDEM 19.03.2021, 22:33
Çin, bilgi sızıntılarına karşı kullanıcıları uyardı
banner34

Yetkililer, Çin sosyal medya platformu Weibo’da askeri konularda paylaşımda bulunan kişileri bilgi sızıntılarına araç olmamaları konusunda uyardı.

Overtdefense sitesinde yer alan haberde, PLA Daily ile (Çin Halk Kurtuluş Ordusu günlük gazetesi) bağlantısı bulunan bir Weibo hesabından Çinli askeri meraklılara/araştırmacılara yönelik olarak yabancı istihbarat teşkilatlarının araçları olmamaları konusunda uyarıda bulunulduğu ifade edildi.

Jun Zhengping Stüdyosu tarafından, bazı askeri alandaki gelişmeleri merak edenlerin hesaplarının askıya alındığı iddiasının ardından yapılan bir gönderide, yabancı istihbarat teşkilatlarının Çin askeri gelişmelerine olan yüksek ilgisi bulunan araştırmacıların paylaşımlarında bir tür "gizlilik duygusuna" sahip olmaları gerektiği belirtildi.

Bazı sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlarda henüz hizmete girmemiş bir silaha ait görsellerin yer alması, yabancı istihbarat kaynaklarına bilgi akışının sağlanması bakımından örnek olarak gösteriliyor. Günümüzde istihbarat kurumları açısından da en önemli kaynaklardan biri haline gelmiş olan internet, alan araştırmacıları veya kurumlar için istedikleri bir alanda (örneğin askeriyede) henüz resmi kurumlardan açıklamalar gelmeden dahi bilgiye ulaşmayı mümkün kılıyor.

29°
parçalı bulutlu