banner23

banner26

banner24

banner25

Çin'de 1 milyondan fazla insan zorla çalıştırılıyor

Yapılan araştırmalara göre Çin, 1 milyondan fazla insanı toplama kamplarında yaşamaya ve çalışmaya zorluyor.

GÜNDEM 21.11.2020, 18:45
Çin'de 1 milyondan fazla insan zorla çalıştırılıyor
banner34

Araştırmalara göre, Apple’ın Çin’deki tedarik zincirleri arasında da zorla çalıştırılan işçiler bulunuyor. Eylül ayında ABD, 406 oya karşı 3 oy ile Uygurlar'ın zorla çalışmasının engellenmesi üzerine Uygur Zorla Çalıştırmayı Önleme Yasası'nı onayladı.

Uyghur Forced Labor Prevention Act (Uygur Zorla Çalıştırmayı Önleme Yasası), Çin’in çoğunlukla Müslüman bölgelerinde mahsur bırakılmış insanların zorla çalıştırılmaması için ABD şirketlerinden garanti bekliyor. Araştırmalara göre Çin 1 milyondan fazla insanı toplama kamplarına yerleştirdi.

Washington post tarafından yapılan habere göre Apple üretiminin büyük bir kısmını Çin’de gerçekleştiriyor. İnsan hakları raporlarına göre, Apple’ın tedarik zincirleri içerisinde zorla çalıştırılmakta olan mahsur bırakılmış Uygur Türkleri de yer alıyor.

Apple sözcüsü kanıt olmadığını söyledi

Uyghur Forced Labor Prevention Act’in amaçlarına Apple’ın da bağlı olduğu ve tedarik zincirlerindeki herkesin onuruna zarar vermeyecek şekilde davranıldığını garantilemek istediklerini, Apple’ın sözcülüğünü yapan Josh Rosenstock tarafından bu yıl belirtilmişti. Rosenstock aynı zamanda Çin’de üretimi gerçekleştiren işçilerin çalışma şartlarına dair derin bir araştırma yürütüldüğünü ancak işçilerin zorla çalıştırıldığına dair bir kanıtın bulunmadığını da belirtti.

Apple’ın CEO’su Tim Cook ise eğer tedarikçilerinden birinin insanları zorla çalıştırdığını öğrenirlerse o tedarikçi ile yürüttükleri ilişkilere son verileceğini ve Apple’ın işçilerin zorla çalıştırılmasını tolere etmeyeceği belirtildi.

Yeni yasa Çin’de gerçekleştirilen suistimallerin ABD’li şirketler tarafından göz ardı edilmesini zorlaştıracak ve ABD otoritelerine hukuku uygulamak için daha fazla güç verecek.

ABD yasalarına göre zorla işçi çalıştıran tedarikçilerden hizmet ve ürün satın almak yasak olsa da şirketlerin bu konu hakkında bilgi sahibi olup olmadığını kanıtlamanın güç olduğu düşünülüyor.

29°
parçalı az bulutlu