banner23

banner26

banner24

banner25

Çin'den NATO bildirisine cevap gecikmedi

Brüksel'deki NATO Liderler Zirvesi sonrası yayınlanan ve Çin'e yönelik sert mesajların olduğu bildiriye Çin'den tepki gecikmedi. Çin, NATO'yu "barışçıl kalkınmaya kara çalmakla" itham etti.

GÜNDEM 16.06.2021, 10:54
Çin'den NATO bildirisine cevap gecikmedi
banner34

Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen NATO Liderler Zirvesi'nde Çin'in tepki göstereceği ortak bir bildiri yayınlandı. Bildiride Rusya ve Çin'e yönelik açıklamalara yer verildi.

NTV'nin haberine göre, Brüksel'de düzenlenen NATO Liderler Zirvesi 15 Haziran'da tamamlandı ve Zirve'nin ardından bildiri yayınlandı. Bildiride "Çin'in hırsları ve iddialı davranışlarının" uluslararası düzene ve ittifak güvenliğiyle ilgili alanlara yönelik sistematik zorluklar ortaya koyduğu ifade edildi. Çin'in zora sokan politikalarından endişe duyulduğuna dikkat çekilen bildiride, söz konusu ülkenin nükleer cephaneliğini hızla genişlettiği ve Rusya ile askerî iş birliği yaptığına dikkat çekildi.

Yayınlanan bildirinin ardından Çin tarafından konuya ilişkin resmi bir açıklama geldi. Çin'in Avrupa Birliği resmî temsilciliği tarafından yapılan açıklamada, "NATO barışçıl kalkınmaya kara çalmakla" suçlandı. Temsilcilik, Çin'in savunma ve askerî modernleşme adımlarının adil, mantıklı, ortada ve açık olduğunu dile getirdi. Ayrıca NATO'ya, "Çin'in meşru çabalarını ve haklarını bloğun politikasını manipüle etmek, çatışma ve jeopolitik yarış yaratmak için kullanmayın." çağrısında bulunuldu. 

Çin'in şeffaflık konusundaki eksikliği ve dezenformasyon kullanımından endişe duyulduğu ifade edilen bildiride "Çin'i uluslararası taahhütlerini yerine getirmeye ve 'büyük güç' rolüne uygun olarak uzay, siber alan ve deniz de dahil olmak üzere uluslararası sistemde sorumlulukları uyarınca davranmaya çağırıyoruz." ifadelerine yer verildi. Bildiride iklim değişikliği gibi ortak sınamalara karşı da Çin ile ilişki kurmaya değer verildiğinin altı çizilerek, "Karşılıklı şeffaflık ve anlayış hem NATO'ya hem de Çin'e fayda sağlayacaktır." değerlendirmesinde de bulunuldu.

21°
açık