banner23

banner24

Çin, Filipinler'in ABD ile yaptığı anlaşmasını gözden geçirmesini istemiyor

ABD ile 1951 yılında imzalanan savunma anlaşmasını gözden geçirmek isteyen Filipinler Savunma Bakanı Delfin Lorenzana, Çin'in bu duruma karşı çıktığını ileri sürdü.

GÜNDEM 01.10.2021, 11:05
Çin, Filipinler'in ABD ile yaptığı anlaşmasını gözden geçirmesini istemiyor

Uzak Doğu'nun en büyük güçlerinden olan Çin, bölgedeki ülkelerin güvenlik çabalarının önüne geçmeye çalışıyor.

Şarkul Avsat'ın haberine göre, Filipinler Savunma Bakanı Delfin Lorenzana, 1951 yılında ABD ile imzalanan savunma anlaşmasının 70. yıl dönümünde düzenlenen çevrimiçi bir etkinlikte konuşma yaptı. 

Lorenzana, 30 Eylül Perşembe günü düzenlenen etkinlikteki açıklamasında Filipinler'in ABD ile yaptığı 70 yıl önceki anlaşmayı bir kez daha gözden geçirmesi isteğine Çin'in karşı olduğunu söyledi. Filipinler, saldırıya uğraması halinde ABD'nin kendisini ne derece koruyacağını netleştirmek istediği için söz konusu anlaşmayı güncelleme niyetinde.

Lorenzana, yaptığı konuşmada Çinli eski bir diplomatın kendisini anlaşmayı değerlendirmemeye çağırdığını ifade etti. Bakan Lorenzana açıklamasının devamında, "ABD, karşılıklı savunma anlaşmasının gözden geçirilmesini memnuniyetle karşılarken, dışarıdan bir taraf bunu istemiyor. Çin'in eski Filipinler Büyükelçisi geldi ve 'Lütfen karşılıklı savunma anlaşmasına dokunmayın, olduğu gibi bırakın' dedi." ifadelerine yer verdi.

Savunma Bakanı Lorenzana, Çin'in yalnızca kendi çıkarlarını korumak için yaptığı bu baskıyı 2018'de gerçekleştiğini açıklarken bu durum karşısında Çinli diplomata bakarak ve sadece gülümseyerek bir yanıt verdiğini ekledi.

Manila'daki Çin Büyükelçiliği’nden konuya dair henüz bir açıklama gelmedi.

banner34