banner23

banner26

banner24

banner25

Çin, G-7 ülkelerine resti çekti

Çin, G-7 zirvesi ile ilgili olarak, dünyayı etkileyecek kararların ‘’küçük bir grup tarafından’’ alınma zamanlarının eski zamanlarda kaldığını ifade etti.

GÜNDEM 14.06.2021, 09:10
Çin, G-7 ülkelerine resti çekti
banner34

G-7 Zirvesi sırasında ülkeler, Çin’in Kuşak ve Yol projesine karşı hamle olarak ‘’Dünyayı Daha İyi Yeniden İnşa Etme Hareketini’’ başlatacaklarını duyurmuşlardı. Çin kendisine karşı atılan bu adıma ve aleyhinde yapılan açıklamalara sessiz kalmadı. 

Deutsche Welle’nin haberine göre, İngiltere’de düzenlenen G-7 Zirvesi’nin son gününde Çin, Londra Büyükelçiliği aracılığıyla zehir zemberek bir açıklama yaptı. Açıklamada, ‘’tüm dünya genelini ilgilendiren kararların küçük birkaç ülke tarafından alındığı zamanlar çoktan geride kaldı. Küçük veya büyük, güçlü ya da zayıf, yoksul veya zengin tüm ülkelerin eşittir. Dünyayı ilgilendiren meseleler tüm ülkelerin dahil olduğu görüşmelerde ele alınmalı" ifadeleri kullanıldı.

G-7’den Uygur bildirisi

G-7 Zirvesi'nin sonuç bildirisinde yeni ülkenin liderleri Çin'i, Hong Kong'ta ve Uygur Türk azınlığın yaşadığı Sincan'da insan haklarına saygı duymaya çağırdı

23°
açık