banner23

banner26

banner24

banner25

Çin, ordusuna "her zaman hazır olması" çağrısında bulundu

ABD, Hindistan ve Tayvan gibi ülkelerle bir süredir anlaşmazlık yaşayan Çin’den, ordunun her türlü zorluklara karşı hazır olması gerektiğine dair dikkat çeken bir açıklama geldi.

GÜNDEM 11.03.2021, 09:20
Çin, ordusuna "her zaman hazır olması" çağrısında bulundu
banner34

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Çin ordusunun her türlü zorlu şartlara karşı başa çıkmaya hazır olması gerektiğini belirtti.

Şarku’l-Avsatın haberine göre, Ulusal Halk Kongresi’nde (NPC) yapılan ve askeri heyetin katıldığı yıllık meclis toplantısında Başkan Cinping, “Silahlı Kuvvetlerin tamamı her türlü karmaşık ve zor durumla başa çıkmaya her zaman hazırlıklı olmalıdır.” ifadelerine yer verdi.

Ordunun geliştirilmesinin “savaşa hazır olma” noktasında olması gerektiğini söyleyen Cinping, 2021’den 2025’e kadar olan 5 yıllık planın ulusal savunma ve orduyu güçlendirmek için iyi bir başlangıç olduğunun altını çizdi.

12 Mart’ta sona erecek toplantıda bu yılki askeri harcamalara ilişkin yüzde 6,8 oranındaki artış onaylanacak.

Çin ordusunun modernizasyonu ve geliştirilmesine yönelik olarak atılan bu adımların; ABD ile Tayvan arasında tırmanan gerilim, Hindistan sınırındaki olaylar ve Güney Çin denizi ve Doğu Çin Denizi’ndeki adalar üzerinde meydana gelen anlaşmazlıklar üzerine gelmesi dikkat çeken bir unsur olarak görüldü.

26°
parçalı az bulutlu