banner23

banner24

Çin Savunma Bakanlığı: Krizin sorumlusu ABD’dir

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Wu Qian, Tayvan’daki gerilimden ABD’ye sorumlu tutarak, “Bunun tüm sorumluluğunu ve ciddi sonuçlarını ABD tarafı üstlenmelidir” dedi.

GÜNDEM 08.08.2022, 15:31
Çin Savunma Bakanlığı: Krizin sorumlusu ABD’dir
banner46

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’a olan ziyareti bitse de yarattığı gerginlik bitmek bilmiyor.

Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etmesiyle artan Çin-Tayvan gerilimine ilişkin olarak Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Qian, bu gerginliğin sebebinin ABD’nin kışkırtmalarının sonucu olduğunu söyleyerek mevcut krizi değerlendirdi.

Qian, “Tayvan Boğazı'ndaki mevcut gergin durum, ABD tarafından kışkırtılarak, tek başına ABD tarafından yaratılmıştır. Tüm sorumluluğun ve ciddi sonuçların ABD tarafından üstlenilmesi gerekiyor.” açıklamasında bulundu.

Çin Hükümetinin, ABD ile askeri ve siyasi ilişkilerini askıya aldığını belirten Wu Qian, “ABD’nin kışkırtıcı eylemlerine yanıt olarak Çin, ABD ordusu liderleriyle telefon görüşmelerini ve Çin-ABD Savunma Bakanlıkları arasındaki çalışma toplantılarını iptal etti. İletişim, samimiyet gerektirir. ABD bir kriz yaratırken bir yandan da krizi yönettiğini iddia ediyor, bahaneler buluyor, yanlış bilgiler yayıyor, provokatif hareketlerini örtbas ediyor ve insanların kafasını karıştırıyor.” diye konuştu.

banner34
17°
açık