Çin, Tayvan hava savunma sahasını ihlal etti

Tayvan yönetimi, Çin'in nükleer görev kabiliyeti olan muharip hava araçlarının Tayvan'ın hava sahasını ihlal ettiğini bildirdi.

GÜNDEM 24.01.2021, 16:38
Çin, Tayvan hava savunma sahasını ihlal etti

Çin bombardıman uçaklarının ve muhrip jetlerinin Tayvan’ın hava savunma tanımlama bölgesi güneybatı köşesini cumartesi günü ihlal ettiği aktarıldı. Geçen aylarda Çin’in, Güney Çin Denizi'nde yer alan ve kendi toprağı olarak tanımladığı Tayvan’ın güneyi ile Tayvan yönetimi altında bulunan Pratas adalarında uçuşlar gerçekleştirdiği, bu uçuşların genellikle bir ya da iki gözlem uçağından oluştuğu ifade edildi.   

Al Jazeera sitesinde yer alan haberde, önceki uçuşlara kıyasla bu uçuşun nükleer görev kabiliyeti barındıran 8 adet H-6K bombardıman uçağı ve 4 adet J-16 muhrip jetle gerçekleşmesi sıra dışı olarak değerlendirildi.

ABD'den tepki

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price ise olaya yönelik olarak "Pekin'i Tayvan'a karşı askeri, diplomatik ve ekonomik baskısını durdurmaya ve bunun yerine Tayvan'ın demokratik olarak seçilmiş temsilcileriyle anlamlı bir diyaloğa girmeye çağırıyoruz." açıklamasında bulundu.

Çin yönetiminden hemen bir cevap gelmese de yapılan uçuşun Joe Biden’ın ABD başkanlığını devralmasından kısa süre sonra gerçekleşmesi dikkat çeken başka bir olay olarak değerlendirildi.

10°
parçalı az bulutlu