banner23

banner31

banner24

Çin ve Tacikistan’dan müşterek terör tatbikatı

Çin ve Tacikistan, bölgedeki güvenlik endişelerinin gölgesinde Duşanbe’de müşterek terör tatbikatı gerçekleştiriyor.

GÜNDEM 19.08.2021, 09:44
Çin ve Tacikistan’dan müşterek terör tatbikatı

Çin ve Tacikistan terörle mücadele alanında işbirliğine yönelik adımlar atıyor.

Global Times sitesinde yer alan haberde müşterek tatbikatın Çin Halk Cumhuriyeti Kamu Güvenliği Bakanlığı ve Tacikistan İçişleri Bakanlığı tarafından yürütüldüğü ifade edildi.

Çin Kamu Güvenliği Bakanı Zhao Kezhi, Tacikistan Dışişleri Bakanı Rahimzoda Ramazon Hamro ve Ulusal Güvenlik Devlet Komitesi Başkanı Saimumin Yatimov’a mektup gönderdi.

Bakan Zhao tarafından gönderilen mektuplarda Çin ve Tacikistan’ın birer iyi komşu, stratejik ortak ve sağlam bağlara sahip dost ülke olduğu ifadeleri yer aldı. Yazısının devamında Zhao, Çin ve Tacikistan kolluk kuvvetlerinin terörle mücadele de dahil olmak üzere birçok alanda işbirliği yaptığını kaydetti.

Bakan Zhao Kezhi, tatbikatın terörle mücadele güçlerinin hazır olma koordinasyonunu geliştireceğini ve savaş kabiliyetini güçlendireceğini, iki ülkenin terörle mücadele konusundaki kararlılığını göstereceğini ekledi.

Zhao, Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı'nın, Şanghay İşbirliği Örgütü kapsamında sınır savunması ve işbirliğini güçlendirmek için Tacikistan Ulusal Güvenlik Devlet Komitesi ile daha yakın işbirliği yapmaya istekli olduğunu belirtti.

Çarşamba günü başlayan iki gün süreli tatbikatın bugün tamamlanması bekleniyor.

26°
parçalı bulutlu