banner23

banner24

Çin’den Japonya’ya nükleer bomba tehdidi

Çin Komünist Partisi Baoji belediye komitesi medya kanalı, Çin tarafından gerçekleştirilecek olası bir Tayvan işgalinde, Japonya’nın Tayvan’ı müdafaa etmesi durumunda nükleer bomba ile vurulmakla tehdit edildiği videoyu yeniden yayınladı.

GÜNDEM 18.07.2021, 09:46
Çin’den Japonya’ya nükleer bomba tehdidi

Çin-Tayvan sorunu, bölge ülkelerinin diplomatik ve askeri konulara yönelik tutumlarını derinden etkilemeye devam ediyor.

Taiwan News sitesinde yer alan haberde Çin’in Japonya’yı nükleer bomba ile vurma tehdidine ilişkin bilgilere yer verildi. Çin Komünist Partisi Baoji Belediye Komitesi medya kanalı, Japonya’nın Tayvan’ı müdafaa etmesi durumunda Çin silahlı kuvvetleri tarafından nükleer bomba ile vurulmakla tehdit edildiği videoyu yeniden yayınladı.

Çin’in kuzeydoğusundaki Çin Komünist Partisi Komitesi tarafından 11 Temmuz günü paylaşılan videoda, Çin’in Tayvan’ı işgaline müdahale etmesi durumunda Japonya’ya karşı “kesintisiz şekilde nükleer bomba” kullanma tehdidi yer aldı.

Açıklamalarda, Japonya’yı ilk önce nükleer bombalarla vuracak olan Halk Kurtuluş Ordusu'nun, Japonya’nın koşulsuz teslimiyeti gerçekleşene kadar Japonya’yı nükleer bombalarla vurmaya devam edeceği vurgulandı.  

Videoda dikkat çeken ifadelerden biri de Japonya İstisna Teorisi (Japan Exception Theory) oldu. Bu ifadenin kullanılması, Japonya’ya gerçekleştirilecek saldırının ilk anında nükleer silahların kullanılacak olmasına işaret ediyor. Çünkü Japonya’ya saldırı durumunda nükleer silahı ilk kullanan taraf olması, Çin’in 1964 tarihinde nükleer harp konusunda kabul ettiği “ilk kullanan olmama” (no first use, NFU) politikasına uyumsuzluk gösteriyor, yani bir istisna teşkil ediyor.

Taiwan News, orijinal videonun kısa sürede 2 milyon üzerinde görüntüleme aldığını ancak daha sonrasında silindiğini belirtmekte. Ancak, video silinmeden önce Youtube ve Twitter gibi Batılı sosyal medya platformlarında da paylaşıldı.

banner34