banner23

banner26

banner24

banner25

Çin’in bölgedeki askerî faaliyetleri artıyor

Çin Silahlı Kuvvetleri, mart ayındaki rekoru geride bırakarak Tayvan sınırını çok sayıda uçakla ihlal etti.

GÜNDEM 13.04.2021, 19:40
Çin’in bölgedeki askerî faaliyetleri artıyor
banner34

Çin Halk Kurtuluş Ordusu gerçekleştirdiği yüksek ve iddialı tatbikatlarla Tayvan konusundaki ciddiyetini göstermeye devam ediyor.

Global Times sitesinde yer alan haberde, gerçekleştirilen tatbikata ilişkin bilgilere yer verildi.

Bölgeye yakın tarihlerde giriş gerçekleştiren Amerika Birleşik Devletleri'ne ait uçak gemisi, 12 Nisan Pazartesi tarihiyle Güney Çin Denizi'nden çıkış gerçekleştirmişti. Bölgenin, ABD uçak gemisinin çıkışı sonrası Çin Halk Kurtuluş Ordusu (HKO) askerî uçakları için tatbikata daha hazır bir çerçeve çizmesi, kimi analistlerce Çin Silahlı Kuvvetleri'nin özellikle Tayvan meselesinde yer alan “yabancı müdahalesi” konusuna karşı caydırıcılık kabiliyeti olarak değerlendirildi.

Çin'in söz konusu ihlalinin; 2 Y-8 denizaltı muharebe uçağı, 1 KJ-500 (AEW&C) havadan erken ihbar ve kontrol uçağı, 4 J-10 ve 14 adet J-16 savaş uçağı ve 4 H-6K bombardıman uçağı olmak üzere 25 adet uçaktan oluştuğu ifade edildi.

Tayvan Savunma Bakanlığı resmî internet sitesinde 17 Eylül 2020 tarihinden itibaren Çin unsurlarınca gerçekleştirilen sınır ihlallerine dair rapor paylaşımlarında bulundu. Geçen mart ayında Çin Silahlı Kuvvetleri unsurları Tayvan sınırlarını 20 uçakla ihlal etmişti.

Çinli analistler yüksek sayıda uçakla gerçekleştirilen söz konusu sınır ihlalinin, ABD’nin son zamanlardaki faaliyetlerine karşılık bir uyarı niteliğinde olduğu değerlendirmesinde bulunmaktalar.

21°
hafif yağmur