banner23

banner24

 Çin’in gözetlenmesinde sivil gemilerden şüpheleniliyor

ABD ordusunun Çin’i daha iyi gözetlemek amacıyla sivil bir Norveç gemisini kiraladığı ve bu geminin Tayvan-Güney Çin Denizi yakınlarında faaliyet gerçekleştirdiği aktarıldı.

GÜNDEM 11.05.2021, 14:29
 Çin’in gözetlenmesinde sivil gemilerden şüpheleniliyor
banner46

Güney Çin Denizi'nde sınır tartışmaları hala güncelliğini korurken ABD yönetimi de süreci yakından takip ediyor. Çeşitli Çin kaynakları, Amerika Birleşik Devletleri'nin bölgedeki kimi faaliyetlerini agresif ve gerilimi artırıcı olarak değerlendiriyor.

Global Times sitesinde yer alan haberde, ABD'li bir petrol ve gaz hizmetleri şirketi Helix Energy'ye ait olduğu anlaşılan inşaat destek gemisi Grand Canyon II’nin faaliyetlerine dikkat çekildi. Pekin merkezli bir düşünce kuruluşu olan Güney Çin Denizi Stratejik Durum Araştırma Girişimi (South China Sea Strategic Situation Probing Initiative, SCSPI), geminin ABD ordusu ile çeşitli bağlantılara sahip olduğu ve açıklanmayan çeşitli faaliyetler gerçekleştirdiği açıklamalarında bulundu.   

SCSPI, yayınladığı izleme verilerine dayanarak geminin geçen ay Tayvan yakınlarında ve Güney Çin Denizi'nde faaliyet gösterdiği, ayrıca geminin 2020 yılının sonlarından itibaren Tayvan’daki Taichung ve Kaohsiung ile Japonya’daki Nagasaki ve Yokosuka bölgelerinde bulunduğu ifade ediliyor.  

Geminin bölgedeki uzun süreli varlığı ve ABD ordusu ile yakınlığı Çin kaynaklarının gemiye yönelik şüphelerinin ortaya çıkmasında temel etkenler arasında gösteriliyor.

banner34
16°
açık