banner23

banner26

banner24

banner25

Çin’in Japon Adalarındaki bağımsızlık hareketini desteklediği iddia ediliyor

Çin yönetiminin ABD ile ABD’nin bölgedeki müttefiklerinden biri olarak değerlendirilen Japonya’nın arasının açmaya yönelik girişimlerde bulunduğu öne sürülüyor.

GÜNDEM 01.04.2021, 22:30
Çin’in Japon Adalarındaki bağımsızlık hareketini desteklediği iddia ediliyor
banner34

Çin’in, Japonya ile ABD arasındaki yakınlığı kırmaya yönelik faaliyetler gerçekleştirdiği iddia ediliyor.

Japonya’nın en güneyindeki adalardan biri olan Okinawa prefektörlüğü II. Dünya Savaşı’nın ardından bir süre için Amerika Birleşik Devletleri’nin hakimiyetine girmişti. Japonya’da bulunan Amerikan Deniz Piyade Kolordusu için geçmişte danışmanlık hizmeti vermiş ABD'li bir analist, açıklamalarında Çin’in bölgedeki bağımsızlık hareketlerini desteklemek için binlerce provokatör ajanı bölgeye gönderdiğini iddia etti. Ayrıca Okinawa lokal medyasının; bağımsızlık hareketini destekleyen ve ABD’nin prefektörlükteki askeri varlığına karşı çıkan haberlere yer verdiği söyleniyor.

South China Morning Post sitesinde yer alan haberde, Çin’in Okinawa’daki bağımsızlık hareketlerini desteklemekteki amacının güvenlik meseleleri konusunda Japonya ve ABD’nin ikili ilişkilerini bozmak olduğu belirtiliyor.  ABD'li eski danışman kendisi tarafından ortaya atılan "Çin, bölgede provokatör görevlendiriyor" gibi sorular yöneltildiğinde ise cevap vermeyi reddetti.

İddialara inananlar ile birlikte saçma bulanlar da bulunuyor. Yokohama Üniversitesi’nde bulunan bir profesör iddiaları oldukça saçma bulduğunu, Çin’in bölgede hiçbir ekonomik faaliyetinin bulunmadığını ve bu iddiaların internet ortamında uzun zamandır yer aldığını dile getirdi.

23°
açık