banner23

banner26

banner24

banner25

Çin’in Kuşak Yol projesine G-7’den karşı hamle

G-7 ülkeleri, Çin’in Kuşak ve Yol projesine karşı hamle olarak ‘’Dünyayı Daha İyi Yeniden İnşa Etme Hareketini’’ başlatıyor.

GÜNDEM 13.06.2021, 11:46
Çin’in Kuşak Yol projesine G-7’den karşı hamle
banner34

Dünyanın en gelişmiş ekonomilerinden yedi tanesinin bir araya geldiği G-7 Zirvesi’nde, Çin’in tarihî İpek Yolu’nu canlandırarak Pekin’den Londra’ya uzanan bir ticaret yolu oluşturmayı hedefleyen "Kuşak ve Yol" projesine alternatif olacak yeni bir planın oluşturulduğu açıklandı.

Şarkul Awsat’ın haberine göre, 12 Haziran tarihindeki G-7 Zirvesi’nde Çin’in Kuşak ve Yol girişiminin etki alanını daraltmak adına Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden öncülüğünde ortaya konan ve henüz gelişmekte olan üçüncü dünya ülkeleri başta olmak üzere geniş kapsamlı bir hedef kitlesi olan altyapı planı onaylandı.  

AFP’nin aktardığına göre Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, "Dünyayı Daha İyi Yeniden İnşa Etme Hareketi" kapsamında iklim, sağlık, dijital altyapı ve sosyal eşitsizlikle mücadeleye odaklanarak yoksul ve gelişmekte olan ülkelerin koronavirüs salgınının ardından kalkınmasına yardımcı olmayı amaçladıkları ifade edildi.

Kuşak ve Yol projesi

Çin’in tarihi İpek Yolu’nu canlandırarak Pekin’den Londra’ya kadar uzanacak kesintisiz bir ticaret yolu oluşturmayı hedefleyen “Kuşak ve Yol Projesi” 2013 yılında kamuoyuyla paylaşıldı ve aynı yıl Türkiye bu girişimi destekleyeceğini duyurdu. Projenin kapsadığı ülkelerde gerekli alt yapıyı oluşturmak için Çin finansal ve teknik destek vermeye başladı.

23°
açık