banner23

banner26

banner24

banner25

Çipras: Batının piyonu olduk

Yunanistan ana muhalefet partisi Alexis Çipras, uluslararası alandaki rolünü güçlendiren Türkiye’nin hem Batı’nın hem Doğu’nun gözünde yükselişte olduğunu belirterek bu durumun Yunanistan’ı endişelendirdiğini söyledi.

GÜNDEM 28.06.2022, 12:29
Çipras: Batının piyonu olduk
banner34

Yunanistan ve Türkiye arasında Adalar'daki gerilim sürerken Yunanistan Eski Başbakanı Alexis Çipras’tan Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’e eleştiri geldi.

Yunanistan ana muhalefet partisi Radikal Sol İttifak (SYRIZA) Lideri Alexis Çipras,Yunanistan hükümetinin izlediği dış politikayı eleştirdi. 

Yunanistan ve Türkiye arasındaki artan gerginliğinin kendisini endişelendirdiğini söyleyen Çipras, Rusya ve Ukrayna savaşında barış müzakereleri için arabulucuk yapan Türkiye’nin “yatıştırıcı güç” imajıyla hem Doğu’da hem Batı’da uluslararası alanda güçlenerek yükselişte olduğunu ve bu durumun kendilerini endişelendirdiğini dile getirdi.

Aleksis Çipras: Türkiye'nin yükselişi bizi endişelendiriyor

Çipras açıklamasında, “Bu, bizi endişelendiriyor. Zira Yunanistan, sadece sabit dış politika dogmasını terk etmiyor, aynı zamanda günün sonunda üçüncü güçlerin satranç tahtasındaki piyonu hâline gelen, Batı’nın uysal ve sadık müttefiki de oluyor.” ifadelerini kullandı.

Çipras, Başbakanlık görevi boyunca Türkiye ve Yunanistan ilişkilerinde zor zamanlar yaşansa da Türkiye ile diyalog kanallarının açık kalması için çabaladıklarını belirterek “Erdoğan her zaman Erdoğan’dı. Son aylarda başka biri olmadı. Daha zor zamanlarda bile diyalog kanallarının açık kalması için sıkı çalıştık. Yunan tarafı olarak bunun için çalışıyorduk.” değerlendirmesinde bulundu.

33°
az bulutlu