banner23

banner24

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İran'da önemli mesajlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin davetine icabetle geldiği İran’ın başkenti Tahran’da temaslarına başladı.

GÜNDEM 19.07.2022, 17:43
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İran'da önemli mesajlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İranlı mevkidaşı Reisi ile görüşmek üzere geldiği Sadabad Sarayı'nda resmi törenle karşılanmasının ardından ikili görüşmeye geçti.

Görüşme sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Reisi ile kameraların karşısına geçti. Tahran'da iki ülke arasında anlaşmaların imzalanmasının ardından ortak basın toplantısı düzenledi.Basın toplantısında konuşan Erdoğan, "Önce dar kapsamlı sonra heyetler arası toplantılarımızı gerçekleştirdik. İstişarelerimiz ilişkilerimize yeni bir ivme kazandıracağına inanıyorum. Reisi'nin ortaya koyduğu İran'ın komşular ile ilişkilerin geliştirmesi kararını memnuniyetle karşılıyorum. 30 milyar dolarlık bir ticari hacme ulaşma hedefimiz vardı. Maalesef kovid olayı sebebiyle ciddi bir gerilemeyle karşı karşıya kaldık. Şu an itibariyle 7,5 milyar doları yakaladık. Ben inanıyorum ki iki ülkenin kararlılığıyla bir 30 milyar dolara ulaşacağız. Bu süreci hızlandırmamız mümkün. Gerek petrol gerek doğal gaz alanında atılacak adımlarla bu hızlanacak.'' ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin savunma sanayiindeki atılımlarından da bahseden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Türkiye olarak savunma alanında son yıllarda ciddi bir sıçramamız var. Bu konudaki dayanışmamız çok ama çok önemsiyorum. Sayın Cumhurbaşkanının da ifade ettiği gibi terörle mücadelemiz büyük önem arz ediyor. PJAK, PKK, PYD, YPG, FETÖ terör örgütleri her iki ülkenin de ciddi manada baş belasıdır." dedi.

İran Cumhurbaşkanı Reisi de, "Ziyaret iki ülke için dönüm noktası niteliğinde. İki ülke arasında yatırımın geliştirilmesini ele aldık. İki ülkenin ortak sanayi siteler kurması, üzerinde anlaştığımız konulardan bir tanesi. İki ülkeden teknoloji parkları kurulması müzakere konularımızdan bir tanesi. Doğal gaz anlaşmasının süresi uzatılacak." dedi.

"Sınır güvenliği ele alınan en önemli konulardan biriydi." diyen Reisi, "Parlak bir geleceğe ve iş birliğine şahit olacağımıza inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi 7. toplantısında 8 anlaşma imzaladı.

banner34