banner23

banner26

banner24

banner25

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan S-400 açıklaması

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Doha'da Türkiye-Rusya-Katar Üçlü Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu.

GÜNDEM 11.03.2021, 14:17
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan S-400 açıklaması
banner34

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Katar'ın başkenti Doha'da gerçekleştirilen Türkiye-Rusya-Katar Üçlü Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın ardından düzenlenen ortak basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

Doha’daki toplantının ardından konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye’nin toprak bütünlüğü savunmaya, sivilleri korumaya ve terör örgütleriyle savaşmaya devam edileceğinin mesajını verdi.

Toplantıda, Suriye'deki durumun görüşüldüğünü aktaran Çavuşoğlu, DEAŞ ve PKK/YPG gibi terör örgütleriyle mücadelenin de ele alındığını vurguladı.

PKK/YPG'nin Suriye'nin kuzeyindeki saldırılarının sürdüğüne işaret eden Çavuşoğlu, "PKK/YPG, Suriye'nin kuzeyindeki sivilleri hedef almaya, savaş suçları işlemeye devam ediyor. Son 2 ayda 25'ten fazla masum Suriyeli terör saldırılarında hayatını kaybetti. Türkiye, Suriye'nin toprak bütünlüğünü savunmaya, sivilleri korumaya ve terör örgütleriyle savaşmaya devam edecek." ifadelerini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise "Rusya, Türkiye ve Katar, Suriye'de ayrılıkçılık girişimlerine karşı mücadele etme konusunda anlaştı." diye konuştu.

“Kimse Türkiye’yi bu konuda eleştiremez”

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun bir diğer önemli mesajı ise S-400 konusu ile ilgili oldu.

Çavuşoğlu, "Daha fazla hava savunma sistemine ihtiyacımız olacak, farklı kaynaklardan alacağız. Kimse Türkiye'yi bu konuda eleştirmemeli." dedi.

Katmanlı hava savunma sistemlerini kullanmak ve ulusal güvenliğini kırmızı çizgisi olarak belirleyen Türkiye’nin, S-400 konusunda kararlı olduğu ve geri adım atmayacağı yapılan açıklamalarda tekrar anlaşılmış oldu.

26°
parçalı az bulutlu