banner23

banner26

banner24

banner25

Dışişleri Bakanlığı'ndan Honduras Büyükelçiliği'ne kınama

Dışişleri Bakanlığı, Tel Aviv'deki Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyan Orta Amerika ülkelerinden Honduras'ın bu kararını kınadığını duyurdu.

GÜNDEM 25.06.2021, 09:54
Dışişleri Bakanlığı'ndan Honduras Büyükelçiliği'ne kınama
banner34

BM kararları dahil uluslararası hukuku ihlal ederek Tel Aviv'den Kudüs'e taşınan Honduras Büyükelçiliği'ne Dışişleri Bakanlığı'ndan kınama geldi.

Dışişleri Bakanlığı 24 Haziran'da yayınladığı yazılı açıklama ile Honduras Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınmasının talihsiz bir gelişme olduğunu, iki devletli çözüm vizyonuna zarar verdiğini belirtti.

Bakanlığın açıklamasında, "Honduras’ın, Tel Aviv’deki Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması ve Büyükelçiliğin açılışının bugün (24 Haziran) gerçekleştirilmesi talihsiz bir gelişme olmuştur. Bu kararı kınıyoruz. Honduras bu adımla, Kudüs’ün statüsü konusunda Birleşmiş Milletler kararları dahil uluslararası hukuku ihlal etmiş, iki devletli çözüm vizyonuna ve bölgedeki barış umutlarına zarar vermiştir. Honduras’ı bu hatalı adımdan geri dönmeye davet ediyoruz." ifadelerine yer verildi.

Honduras; ABD, Guatemala ve Kosova'dan sonra Kudüs'e Büyükelçilik açan 4'üncü ülke oldu. Paraguay da Büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşımıştı. Fakat verdiği karar ile Büyükelçiliği'ni tekrar Tel Aviv'e taşıdı.

16°
açık