banner23

banner24

Dışişleri Bakanlığı'ndan Yunanistan'a ortak bildiri tepkisi

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Akdeniz’e kıyısı olan 7 Avrupa Birliği üyesi Dışişleri Bakanlarının Atina’da 11 Haziran'da yaptıkları toplantının sonunda yayınladıkları ortak bildirinin Türkiye için hiçbir anlamının olmadığını söyleyerek sert tepki gösterdi.

GÜNDEM 16.06.2021, 10:21
Dışişleri Bakanlığı'ndan Yunanistan'a ortak bildiri tepkisi

Yunanistan; Doğu Akdeniz ve Kıbrıs meselesinde kendi çıkarlarını gözeten oyunu AB üyesi bazı Akdeniz ülkeleriyle oynamayı sürdürüyor.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç yaptığı açıklamada söz konusu ortak bildiri için "Bizim açımızdan hiçbir anlamı ve değeri yoktur." ifadelerine yer verdi.

Türkiye ve KKTC olmadan Doğu Akdeniz’de gerçek bir iş birliği ortamı olamayacağını vurgulayan Bilgiç, "Kıbrıs meselesi ve Doğu Akdeniz konularında Rum-Yunan ikilisinin maksimalist talep ve politikalarının savunuculuğunu yapan bu oluşumun her yıl tekrarladığı bu tek yanlı ve taraflı tutumun bölgede barış ve istikrara ve işbirliğinin geliştirilmesine katkıda bulunması mümkün değildir" dedi.

Bilgiç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Doğu Akdeniz’e ilişkin bölgesel konferans önerisini bir kez daha hatırlattı.
 

banner34