banner23

banner24

Dışişleri'nden Nijerya'ya taziye mesajı

Dışişleri Bakanlığı, 14 Ağustos 2021 tarihinde hac ibadetlerinden dönen yolcuları taşıyan konvoya düzenlenen ve 22 Müslümanın ölümüne sebep olan Nijerya'nın Plateau Eyaleti'ndeki terör saldırısıyla ilgili Nijerya hükümetine taziye dileklerini ileten yazılı bir açıklamada bulundu.

GÜNDEM 16.08.2021, 10:53
Dışişleri'nden Nijerya'ya taziye mesajı

Her yeni gün onlarca kişinin çeşitli saldırılarda hayatını kaybettiğine şahit olduğumuz Nijerya'da bu sefer Hac'dan dönen bir kafileye saldırı düzenlendi.

Dışişleri Bakanlığı yapılan bu saldırıyı kınayan yazılı bir açıklama yayınladı. Yapılan yazılı açıklamada; 14 Ağustos'ta Nijerya'da Hac ibadetinden dönen yolcuları taşıyan bir konvoya saldırı düzenlendiği ve saldırıda onlarca kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. İbadetlerinden dönen onlarca masum sivilin hayatını kaybettiği terör saldırısını kınayan Dışişleri Bakanlığı, hayatını kaybedenlere ALLAH'tan rahmet, yaralılara acil şifa dileklerinde bulunurken Nijerya halkı ve hükümetine de taziye dileklerini sundu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Nijerya'nın Plateau Eyaleti'nde, 14 Ağustos 2021 tarihinde Hac ibadetlerinden dönen yolcuları taşıyan konvoya düzenlenen saldırıda, onlarca kişinin hayatını kaybettiği ve birçok kişinin yaralandığı derin bir üzüntüyle öğrenilmiştir. Bu menfur terör eylemini şiddetle kınıyor, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifa diliyor, hayatını kaybedenlerin aileleri ile dost ve kardeş Nijerya halkı ve Hükümetine içten taziyelerimizi sunuyoruz." 

Menfur saldırıda 22 ölü, 14 yaralı

Yerel medya kaynaklardan edinilen bilgiye göre, 14 Ağustos Cumartesi günü Nijerya'nın merkezindeki Plateau Eyaleti'nde, Müslüman hacılardan oluşan bir konvoya "Hristiyan milisler" tarafından yapıldığı düşünülen bir saldırı düzenlendi ve saldırıda en az 22 kişi öldü. 

Haberde Müslüman hacıların ülkenin Gada-Biyu bölgesinde pusuya düşürüldüğü ve saldırının 08:00 ile 08:30 arasında gerçekleştiği iddia edilirken Nijerya emniyeti yetkilisi Ubah Ogaba, saldırının ağırlıklı olarak "Irigwe" isimli genç Hıristiyan bir topluluk tarafından yapıldığını, bu terör grubunun gemide Müslüman hacıların bulunduğu beş otobüsten oluşan bir konvoya saldırdığını, olayda 22 kişinin öldüğünü ve 14 kişinin yaralandığını dile getirdi. Yolcuların Kaduna'da bir vaiz olan Dahiru Bauchi'nin ev sahipliğinde düzenlenen Hicrî yılbaşı etkinliğinden döndükleri aktarıldı.

Polis olayla ilgili 6 şüpheliyi tutukladığını açıklarken Plato Eyaleti Valisi Simon Lalong, saldırıyı kınadığını duyurdu. Valilikten yapılan açıklamaya göre, 2001 yılından beri dinî gruplar arasındaki saldırılara sahne olan Plateau Eyaleti'nde yaşanan bu terör eyleminin gerilimleri artırabileceğinden bölgedeki güvenlik artırıldı.

Kuzeybatı ve Orta Nijerya, çoğunlukla Müslüman göçebe çobanlar ve Hıristiyan çiftçiler arasındaki şiddete yıllardır sahne olurken bu iki grubun kaynakların, suyun ve toprağın kontrolü için rekabet ettiği biliniyor.

banner34